اجرای حکم اعدام در آمریکا باز هم جنجال برانگیز شد

  • کد خبر : 544196
  • ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
اجرای حکم اعدام در آمریکا باز هم جنجال برانگیز شد

شبکه خبری سی‌ان‌ان اعلام کرد که ویلیام بار وزیر دادگستری آمریکا تابستان امسال از تصویب پروتکل جدیدی برای اعدام برخی از مجرمین با تزریق مواد کشنده خبر داد و پنج اعدام را از تاریخ ۹ دسامبر ۲۰۱۹ در زندان فدرال تره هوت در ایالات ایندیانا برنامه ریزی کرده است. 

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، دستگاه قضایی آمریکا تایید کرد که دولت دونالد ترامپ برخلاف تمایل خود نمی‌تواند مساله اعدام در آمریکا را در سطوح فدرال یعنی تصمیمات دولت مرکزی که بالاتر از قوانین فدرال است را از سر بگیرد.

شبکه خبری سی‌ان‌ان اعلام کرد که ویلیام بار وزیر دادگستری آمریکا تابستان امسال از تصویب پروتکل جدیدی برای اعدام برخی از مجرمین با تزریق مواد کشنده خبر داد و پنج اعدام را از تاریخ ۹ دسامبر ۲۰۱۹ در زندان فدرال تره هوت در ایالات ایندیانا برنامه ریزی کرده است.

در حالی که دولت فدرال آمریکا از سال ۲۰۰۳ تاکنون هیچ اعدامی در این ایالت اجرا نکرده بود ، اعلام این خبر برای جامعه آمریکا که بخشی از گروه‌های سیاسی و فرهنگی در آن به دلیل تعالیم سکولار و شبه حقوق بشری برای لغو مجازات اعدام همه مجرمین با هر سطحی از جرم تلاش قانونی و تبلیغاتی کردند ، تعجب آور بود و خشم مخالفان حکم اعدام که عمدتاً از میان گروه‌های ضد دین و یا ضد مسیحیت آمریکا هستند را برانگیخت.

طبق اعلام این روزنامه آمریکایی چهار تن از این محکومان به اعدام ، به سرعت نسبت به غیرقانونی بودن پروتکل جدید شکایت کردند. اواخر ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ نیز دادگاهی در آمریکا اعدام آنان را در انتظار تصمیم‌گیری در مورد اصل موضوع اجرای حکم اعدام به حالت تعلیق درآورد.

بیشتر بخوانید:

در همین رابطه روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی اعلام کرد که ویلیام بار لغو این تصمیم دادگاه تجدیدنظر را خواستار شد اما دادگاه تجدیدنظر واشنگتن روز دوشنبه ۲ دسامبر ۲۰۱۹ یک هفته پیش از پایان مهلت مقرر اعلام کرد که ویلیام بار وزیر دادگستری آمریکا معیارهای لازم در مورد این پرونده را رعایت نکرده است.

وکیل یکی از این محکومان به اعدام اعلام کرد که دادگاه‎‌های آمریکا به وضوح اعلام کرده‌اند که دولت فدرال نمی‌تواند شتاب زده مجازات اعدام را اجرا کند تا به این ترتیب مانع از بررسی قانونی پروتکل جدید خود شود.

با این وجود دولت آمریکا امیدوار است که  روز دوشنبه آینده طبق برنامه ریزی اولیه وزارت دادگستری آمریکا ، دنیل لی یکی از حامیان گروه‌های سفیدبرترپندار را اعدام کند که در سال ۱۹۹۹ به اتهام سه قتل به مرگ محکوم شد.

وزارت دادگستری آمریکا که به امور قضایی فدرال می‌پردازد ، به ندرت حکم اعدام صادر می‌کند و در سال‌های اخیر حکم اعدام در آمریکا با تلاش گروه‌های سکولار مخالف مذهب و گروه‌های مخالف اجرای احکام شریعت مسیحی رو به زوال است و تنها در چند ایالت این کشور همچنان چنین حکمی صادر می‌شود. برای مثال از بیست و پنج مورد اعدامی که در سال ۲۰۱۸ در آمریکا صورت گرفت ، سیزده مورد آن در ایالت تگزاس که از جمله ایالت‌های با اکثریت مسیحی آمریکا است ، بوده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور که برای پیروزی دوباره در انتخابات ۲۰۲۰ آماده می‌شود به طور مرتب استفاده بیشتر از حکم اعدام در آمریکا را به ویژه برای قاتلین ماموران پلیس در آمریکا و برای مقابله با قاچاق مواد مخدر خواستار شده است تا بدین ترتیب بتواند حمایت بدنه سنتی مسیحیان اوانجلیک و مسیحیانی که خواستار اجرای برخی احکام شریعت مسیحی در احکام قضایی دولت فدرال هستند را حفظ کند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=544196

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.