اثری که فریاد مردم جنگ‌زده شد!

  • کد خبر : 615560
  • ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۱
اثری که فریاد مردم جنگ‌زده شد!

جنگ که مرز نمی‌شناسد. جنگ برای مردم دنیا هر کجا که باشد، غم انگیز و تلخ است. این همان اندیشه‌ای بود که یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان قرن بیستم را ترغیب کرد تا اثر هنری را خلق کند که حالا به عنوان یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین آثار هنری در جهان، پیام‌آور صلح در کشورهای مختلف شده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، جنگ که مرز نمی‌شناسد. جنگ برای مردم دنیا هر کجا که باشد، غم انگیز و تلخ است. این همان اندیشه‌ای بود که یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان قرن بیستم را ترغیب کرد تا اثر هنری را خلق کند که حالا به عنوان یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین آثار هنری در جهان، پیام‌آور صلح در کشورهای مختلف شده است.

پابلو پیکاسو (Pablo Picasso) ـ نقاش، مجسمه‌ساز و شاعر اسپانیایی ـ خالق مهمترین اثر هنری پیام آور صلح است که از تأثیرگذارترین هنرمندان قرن بیستم و‬ مبدع‬ سبک‬ کوبیسم‬ نیز بود. آثار او امروز و پس از گذشت سال‌ها از زمان مرگش جزو گران‌ترین و ارزشمندترین آثار هنری جهان محسوب می شود. البته این ارزش گذاری بالا برای هنرمندی که نقش بسیار مهمی در هنر مدرن جهان ایفا کرد و سال‌ها فعالیت حرفه‌ای در عرصه نقاشی داشت، چندان هم دور از انتظار نیست.

پیکاسو از آن دست هنرمندانی بود که در دوران زندگی خود مورد توجه قرار گرفت و به شهرت رسید. هنرمندی که در سال‌هایی که جهان درگیر جنگ بود و بسیاری صفحات تاریک تاریخ را رقم می‌زدند، با وجود تمام انتقادات، از صلح دفاع و برای هنر زندگی کرد.

در سال ۱۹۳۶ جنگ داخلی اسپانیا شروع شد و پیکاسو به عنوان چهره ای شناخته شده در آن برهه زمانی، جانب بی طرفی را نگه داشت. هرچند با وجود دوری پیکاسو از فضای خشن جنگ، نمی‌توان از تأثیر این دوران تلخ بر آثاری که خلق می کرد، چشم‌پوشی کرد.

یکی از معروف‌ترین آثاری که پیکاسو در این دوره با موضوع جنگ خلق کرد، تابلوی «گرنیکا» در سال ۱۹۳۷ است. در این نقاشی می‌توان به وضوح نومیدی و بی‌رحمی را مشاهده کرد.

با آغاز جنگ داخلی در اسپانیا، دولت آلمانِ نازی دهکده‌ای به نام گرنیکا را در شمال اسپانیا بمباران کرد. این در حالی بود که این دهکده از نظر نظامی و موقعیت جغرافیایی در شرایط مهم و استراتژیکی قرار نداشت.

بمباران گرنیکا به عنوان حمله به یک منطقه غیرنظامی در تاریخ جنگ جهانی دوم ثبت شد و این درحالی است که گفته می‌شود که هیتلر با این عملیات قصد امتحان کردن سلاح‌های جدیدش را داشت؛ اما نتیجه این آزمون و خطا ویران شدن دهکده‌ای بود که صدای فریاد مردمان بی‌دفاعش را بلند کرد.

طبیعتا شنیدن چنین خبر هولناکی بر پیکاسو به عنوان هنرمندی با روح ظریف که همواره روحیه صلح طلب داشت، تاثیر بسزایی گذاشت. پیکاسو دست به قلم برد تا شاید صدای فریاد مردمان گرونیکا را به گوش جهانیان برساند. او با خلق این اثر نه تنها خشم خود را علیه خرابی ها و کشتارهای جنگ فریاد زد، بله تلاش کرد تا تاثیرات تلخ و جبران ناپذیر آن را بر زندگی مردم عادی نشان دهد. خیلی زود این اثر هنری به نماد صلح در قرن بیستم تبدیل شد و همچنان نیز یکی از معروفترین آثاری است که با این موضوع خلق شده است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=615560

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.