ابهاماتی درباره شیوه‌نامه جدید عزاداری محرم

  • کد خبر : 607773
  • ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۷
ابهاماتی درباره شیوه‌نامه جدید عزاداری محرم

بر اساس دستورالعمل جدید، مراسم عزاداری ماه محرم صرفاً در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله حداقل دو متر از هر طرف و تجمعات حداقلی برگزار می‌شود و جابه جایی هیئت‌ها، ‌روی و نیز استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه ممنوع است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، شیوه‌نامه ستاد ملی کرونا درباره نحوه برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم که شب گذشته توسط معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در گفت‌و‌گوی ویژه خبری مطرح شد، با شیوه‌نامه‌ای که هفته گذشته در فضای رسانه‌ای منتشر شد، مغایرت دارد.

شیوع ویروس کرونا و تعطیلی محافل و اجتماعات در این چند ماه، باعث شد بسیاری از مردم و هیئتی‌ها و محبان اهل‌بیت(ع) در سراسر کشور، نگران برگزاری عزاداری در ماه محرم شوند. در این مدت، بسیاری از وعاظ و مداحان اهل‌بیت(ع) نیز ضمن پیگیری وضعیت عزاداری در ماه محرم، جلسات متعددی را با مسئولان وزارت بهداشت، سازمان تبلیغات اسلامی و همچنین اعضای ستاد ملی کرونا داشتند. در آخرین جلسه‌ای که با حضور جمعی از مسئولان نهادها و دستگاه‌های فرهنگی کشور در سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام کاشانی واعظ مطرح کشورمان به فاصله چند ساعت از برگزاری این جلسه، تصویری از شیوه‌نامه عزاداری محرم که ظاهراً مورد اتفاق اعضای ستاد کرونا بود را در شبکه اجتماعی‌اش منتشر کرد.

دستورالعمل‌های مدنظر وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا که توسط علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این جلسه مطرح شد بدین شرح بود.

ماه محرم , عزاداری , سازمان تبلیغات اسلامی , ویروس کرونا , مداحی ,

موارد مغایرتی با شیوه‌نامه جدید

بر اساس دستورالعمل جدید، مراسم عزاداری ماه محرم صرفاً در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله حداقل دو متر از هر طرف و تجمعات حداقلی برگزار می‌شود و جابه جایی هیئت‌ها، ‌روی و نیز استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه ممنوع است اما برگزاری مراسم سینه‌زنی و زنجیرزنی (با زنجیر شخصی) در محل مراسم و بدون جا به جایی مجاز است.

جواد حیدری مداح ‌اهل‌بیت(ع) در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با انتقاد از تغییرات در شیوه‌نامه جدید گفت: این شیوه‌نامه که شب گذشته مطرح شد، آن چیزی نیست که در جلسه ستاد هماهنگی محرم اعلام شده بود. در شیوه‌نامه جدید، برگزاری دسته‌های عزاداری ممنوع شده است و این موضوع اصلاً آن چیزی نیست که در جلسه سازمان تبلیغات اسلامی در حضور مداحان پیشکسوت همچون حاج منصور ارضی مطرح شده بود.

وی ادامه داد: جلسات متعددی در این روزها با حضور متخصصان و ذاکران اهل‌بیت (ع) برگزار شد که قرار بود تصمیماتی منطبق بر نظرات کارشناسی داشته باشد اما آنچه در شیوه‌نامه جدید آمده با آن شیوه‌نامه‌ای که در جلسه ستاد محرم اعلام شد، تفاوت زیادی دارد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=607773

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.