آیت‌الله محقق داماد جایگاه علمی بسیار رفیعی داشتند

  • کد خبر : 550864
  • ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸
آیت‌الله محقق داماد جایگاه علمی بسیار رفیعی داشتند

رئیس جمهور در پیامی به همایش «آموزگار فقاهت» جایگاه علمی مرحوم آیت‌الله محقق داماد را بسیار رفیع دانست.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی در پیامی به همایش «آموزگار فقاهت» جایگاه علمی مرحوم آیت‌الله محقق داماد را بسیار رفیع دانست.

در پیام او که توسط حسین سیمایی‌صراف، دبیر هیئت دولت قرائت شد، آمده است: سخن گفتن از مقام شامخ استاد بزرگ فقاهت مرحوم آیت‌الله العظمی سید محمد محقق داماد، برای من که شاگرد و دلبسته آن استاد بزرگوار بوده‌ام، مایه افتخار و یادآور بهترین دوران زندگی و دانش‌پژوهی‌ام در حوزه علمیه قم است.

حوزه علمیه قم وامدار فقهایی همچون آیت‌الله محقق داماد است

در پیام رئیس‌جمهور تأکید شده است: حوزه علمیه قم که امروز پایگاه سترگ علم و فقاهت و تحقیقات اسلامی گشته است در تکمیل و تکامل خود وام‌دار آیت‌الله مؤسس مرحوم حائری یزدی و استادان برجسته‌ای، چون آیت‌الله العظمی بروجرودی و آیت‌الله العظمی محقق داماد است.

این پیام می‌افزاید: به حق عنوان آموزگار فقاهت برازنده آن استاد برجسته است که فقیه‌پروری، تمرکز بر تدریس و موشکافی در آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع) از ویژگی‌های اخلاقی و علمی او بود. آیت‌الله داماد گرچه مرجع تقلید نبود، بلکه مرجع تحقیق بود و کرسی تدریس‌اش ملجا شاگردان زرشناس حوزه علمیه قم بود.

روحانی در پیام خود با بیان اینکه رویکرد عقل‌گرا به اصول، توجه به جنبه مقدمی علم اصول برخلاف دیدگاهی که اصول را موضوعیت می‌بخشید؛ ازجمله مبانی تأثیرگذار استاد فرزانه ما بود، خاطرنشان می‌کند: روش ویژه در تدریس فقه که بیش از حد مرسوم مباحث را گسترده و همه احتمال‌ها را تبیین و حتی آرای دیگر مذاهب را مطرح و سپس به خوبی جمع بندی و با دقت بالا نظر مختار را تثبیت می‌کرد، به‌حق مجتهدپرور بود.

آیت‌الله محقق داماد ستارگان آسمان مرجعیت را تربیت کرده است

وی در این پیام یادآور می‌شود: اگرچه مرحوم داماد دست به تألیف نبرد، ولی شاگردان بزرگی پرورش داد که امروز ستارگان آسمان مرجعیت شیعه هستند و تقریرات بزرگ ایشان که در این همایش از برخی از آن‌ها رونمایی می‌شود، آثار علمی این بزرگوار هستند. عمر پر برکت آن استاد متأسفانه کوتاه بود، اما خوشبختانه در خدمات شاگردان برجسته ایشان که برخی از آن‌ها امروز سکاندار مرجعیت هستند و دو فرزند برومندش که به حق حافظان و وارثان شایسته پدر و چهره‌های روشنگر حوزه و دانشگاه هستند، حیات و تداوم یافته است.

رئیس‌جمهور در این پیام آورده است: از درگاه حضرت احدیت برای آن استاد فقاهت و مدرس یگانه علو درجات و برای حوزه‌های علمیه مزید توفیق در تبیین معارف وحی و تبیین محاسن کلام نورانی خاندان عصمت و کمک به تحقق آرمان‌های بزرگ اسلامی تحت عنایات ویژه حضرت ولی‌عصر(عج) مسئلت دارم.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=550864

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.