آیا موضع ترامپ علیه ایران فقط به بولتون و گروه بی ربط دارد؟

  • کد خبر : 522376
  • ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
آیا موضع ترامپ علیه ایران فقط به بولتون و گروه بی ربط دارد؟

اکنون تمام رسانه‌های آمریکایی سرنوشت پروژه‌های سیاست خارجی آمریکا از جمله مساله مذاکره با ایران و برنامه موشکی کشورمان را به تصمیمات تیم سیاست خارجی ترامپ در شرایط قبل و بعد از برکناری بولتون تحلیل می‌کنند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، برکناری جان بولتون از جایگاه مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تبدیل به مهم‌ترین مساله در سیاست خارجی این کشور شده است و حالا تمام رسانه‌های آمریکایی سرنوشت پروژه‌های سیاست خارجی آمریکا از جمله مساله مذاکره با ایران و برنامه موشکی کشورمان را به تصمیمات تیم سیاست خارجی ترامپ در شرایط قبل و بعد از برکناری بولتون تحلیل می‌کنند.

در همین رابطه دونالد ترامپ در ارتباط با مساله مذاکره با ایران گفته است: معتقدم ایران پتانسیل شگفت انگیزی دارد و ما به دنبال تغییر حکومت در آنجا نیستیم. اقدام ایران به غنی‌سازی اورانیوم برای آنها بسیار خطرناک خواهد بود. ما می‌خواهیم با ایران به توافقی دست پیدا کنیم ولی اگر این اتفاق نیفتد مشکلی نیست.

همچنین رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی درباره در نظر گرفتن کاهش تحریم‌ها برای فراهم کردن شرایط دیدار با رییس جمهوری ایران، اعلام کرد که در روزهای آینده خواهیم دید چه اتفاقی می افتد.

البته ترامپ در پاسخ به سوالی درباره شایعه مطرح شده در روزهای اخیر پیرامون دیدار با آقای روحانی رئیس جمهور کشورمان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، پاسخ داد که به دنبال هیچ چیزی نیستم.

بیشتر بخوانید:

نقش پررنگ رفتار ترامپ با ایران در برکناری جان بولتون

البته شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی در همین زمینه به نقل از سه منبع مطلع گزارش داد که دونالد ترامپ اواخر ماه جاری برای ایجاد زمینه جهت دیدار با آقای روحانی بحث کاهش تحریم‌ها را مطرح کرده بود ولی جان بولتون به شدت با این اقدام مخالفت کرده بود. این منابع گفتند پس از نشست کاخ سفید در روز دوشنبه (۹ سپتامبر ۲۰۱۹)، زمانی که بحث کاهش تحریم‌ها برای شروع مذاکره با ایران مطرح شد، استیون منوچین وزیر خزانه‌داری از این اقدام به عنوان راهی برای از سرگیری مذاکرات با ایران حمایت کرده بود.

به گفته این منابع، کاخ سفید آمادگی خود را برای دیدار ترامپ و روحانی در نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد در روز ۲۳ سپتامبر شروع کرده است ولی هنوز معلوم نیست که آیا ایرانی‌ها با وجود تحریم‌های شدید آمریکا، با گفتگو موافقت می‌کنند یا نه. دو نفر از این منابع به بلومبرگ گفتند که یک سناریو این است که ترامپ به جلسه میان روحانی و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه ملحق شود.

در همین رابطه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به برکناری جان بولتون واکنش نشان داد و گفته است: طبیعتاً سیاست آمریکا توسط رئیس جمهوری ترامپ و وزیر امورخارجه ایالات متحده گرفته می‌شود و من نمی‌خواهم به موضوع تغییر مسؤولان دولت آمریکا وارد شوم. البته پس از توئیت ترامپ درباره برکناری بولتون، آمریکا تحریم‌های تازه‌ای علیه سپاه پاسداران اعمال کرد و من یقین دارم که شرایط هرگونه باشد، چه مذاکره‌ای درکار باشد و چه نباشد، رویکرد ترامپ در خصوص ایران بسیار شدید است.

اما سناتور جمهوریخواه م مطرح آمریکایی لیندسی گراهام در واکنش به اقدام دونالد ترامپ در برکناری جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید و تاثیرات آن بر بر روند مسائل سیاست خارجی این کشور گفت: فکر نمی‌کنم با برکناری بولتون رویکرد ترامپ در قبال سیاست خارجی دستخوش تغییرات چشمگیر و قابل توجهی شود. به اعتقاد من، با وجود برکناری جان بولتون از شدت تحریم ها علیه ایران کاسته نخواهد شد و سختگیری علیه تهران ادامه خواهد یافت. سیاست اعمال فشار حداکثری علیه ایران از حمایت‌های مایک پمپئو وزیر امور خارجه و مارک اسپر وزیر دفاع برخوردار است و جینا هاسپل رییس سازمان سیا نیز از آن حمایت می‌کند.

علاوه بر سناتور گراهام، سناتور جمهوریخواه و مشهور آمریکایی تد کروز در توئیتر نوشت: جان بولتون یک دوست است و او زندگی خود را وقف دفاع از امنیت ملی ما کرده است، از جمله ارائه مشاوره‌های عاقلانه به چندین دولت. من صمیمانه امیدوارم که خروج وی از کاخ سفید به معنای این نباشد که دولت پنهان در وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری که برای حفظ توافق هسته‌ای اوباما با ایران در حال جنگیدن با چنگ و دندان هستند، سرانجام رئیس جمهور را متقاعد کرده‌اند که در مورد ایران آرام رفتار کند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=522376

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.