یادداشت/

آیا جمهوری اسلامی از جنگ می‌ترسد؟

  • کد خبر : 615647
  • ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰:۲۹
آیا جمهوری اسلامی از جنگ می‌ترسد؟

رهبر معظم انقلاب اسلامی همزمان با هفته دفاع مقدس از فداکاری‌ها و بالندگی‌های نظام نوپای جمهوری اسلامی در جنگ تحمیلی سخن گفتند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، مصطفی هدایی؛ کارشناس سیاسی با توجه به این بیانات و همچنین تهدیداتی که از سوی آمریکا متوجه کشورمان شده، یادداشتی را به شرح زیر نوشت:

امام خامنه‌ای در بیاناتشان به مواهب و دستاوردهای مادی و معنوی جنگ تحمیلی پرداختند و عنوان کردند: «دفاع مقدس برای کشور سرمایه‌سازی کرد. سرمایه‌های ارزشمندی را به‌وجود آورد. آورده‌های دفاع مقدس زیاد است. اولاً امنیت کشور به برکت دفاع مقدس است و دفاع مقدس نشان داد که تعرض و تجاوز به این کشور هزینه زیادی دارد؛ یک ملت نشان داد همت و قدرت دفاع از خودش را دارد و پاسخ کوبنده به متجاوز می‌دهد و این نشان می‌دهد متجاوز اگر بخواهد عاقلانه عمل کند باید در تجاوزش به این ملت باید تامل کند. ثانیاً به ملت ما روحیه خودباوری داد، خودباوری که در میدان علم و سازندگی گاهی مشاهده می‌کنید در بین جمع کثیری از مردم. فرض کنید جوانی با اقتدار و اعتماد به نفس تمام یک لشکر را با خودش راه می‌انداخت و ضربه‌ای به دشمن می‌زد و این اعتماد به نفس می‌دهد.»

امنیت، خودباوری، قدرت دفاعی نیرومند و بسیج مردمی برای مقابله با دشمن از جمله دستاوردهایی است که برای سالیان بعد ذخیره شده و استقلال و ثبات ایران به لطف آن تضمین شده است.

در سال‌های پس از جنگ تحمیلی و با رونق گرفتن کشور ایران در عرصه‌های مختلف، دشمنان همچنان سعی در محدودسازی این قدرت منطقه‌ای و ناتوان کردنش در داخل ایران دارند. به‌ویژه از ابتدای دهه ۸۰ و با لشکرکشی‌های ایالات متحده آمریکا به منطقه، ترسوها همیشه از احتمال وقوع جنگ سخن گفته‌اند و در سخنان، نامه‌ها و نوشته‌هایشان بارها نظام جمهوری اسلامی را به پا پس کشیدن از آرمان‌ها و اهدافش و تسلیم شدن در برابر خواست غرب دعوت کرده‌اند. نامه نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس ششم به رهبر معظم انقلاب و تشویق ایشان به نوشیدن جام زهر از جمله آن‌هاست.

آمریکا در تقابل با ایران علاوه بر این‌که گفت‌وگو و مذاکره را به‌عنوان اهرمی جهت تامین منافعش پیش کشیده، از روی میز بودن گزینه جنگ نیز سخن گفته و آن را یک تهدید جدی برای ایران دانسته است. همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیاناتشان فرمودند؛ در جنگ تحمیلی نیز ملت ایران تنها با صدام حسین روبه‌رو نبود، بلکه کل دنیا از جمله آمریکا و شوروی بر علیه ایران وارد میدان جنگ شدند و عراق را با انواع تسلیحات نظامی و اطلاعات تجهیز کردند. جمهوری اسلامی توانست در آن جنگی که باید گفت جنگ جهانی ابرقدرت‌ها علیه تهران بود، پیروز شود.

رهبر معظم انقلاب در ۲۲ مرداد سال ۹۷ عنوان کردند: « آمریکایی‌ها اخیراً درباره‌ ما هم بی‌شرمانه حرف می‌زنند. غیر از تحریم دو چیز دیگر را مطرح می‌کنند: یکی مسئله‌ جنگ و یکی مذاکره. شبح جنگ را مطرح می‌کنند تا ترسوها را بترسانند.» در اردیبهشت سال ۹۷ و خروج آمریکا از برجام، قیمت دلار افزایش بی­‌سابقه‌­ای یافت و به تبع آن بازارهای مالی، سرمایه‌­ای و مصرفی با تلاطم شدیدی روبه­‌رو شدند. در اوج جنگ اقتصادی و رسانه‌­ای دشمن، مقام معظم رهبری گزاره «نه جنگ و نه مذاکره»، را مطرح ساختند. از آن زمان تا به امروز، فشارهای دشمن در کنار تهدیدات نظامی افزایش یافته­ و رسانه­‌های معاند و ضدانقلاب با توجه به تحریم­‌ها، فروپاشی و سقوط جمهوری اسلامی را به حامیان خود نوید می‌­دهند و سعی می‌­کنند با پررنگ کردن تهدیدات، بستری را برای تخریب ذهنی افکار عمومی نسبت به ثبات داخلی و امنیت اقتصادی ایجاد کنند.

در چنین فضایی و با ادامه سیاست تنش‌­آفرینی واشنگتن علیه ایران، این کشور سعی دارد با مانور تجهیزات نظامی در اطراف ایران، سایه جنگ را با کمک رسانه­‌های اپوزیسیون و ضدانقلاب پررنگ‌­تر سازد تا تهران را وادار به پذیرش شروط خصمانه جهت مذاکرات کند. اعلام گسترده اعزام ناوهای جنگی آمریکا به خلیج فارس در رسانه­‌ها و القای وقوع جنگ علیه ایران، از جمله اقداماتی است که در جنگ رسانه­‌ای و روانی شدت گرفته­است. این در حالی ‌است که برخی از رسانه­‌های اپوزیسیون پیشنهاد پذیرش مذاکرات را برای جلوگیری از خطر وقوع جنگ پیش­ کشیده‌­اند. اصلاح‌­طلبان در کنار اتخاذ چنین موضعی، خواهان شروع موج اصلاحات ساختاری در کشور و به نوعی باج­گیری نیز هستند. به‌طور کلی در حال حاضر در رسانه‌­های ضدانقلاب و اپوزیسیون و همچنین اکانت‌­های مرتبط با این جریان‌­ها در شبکه‌­های اجتماعی شاهد نوعی بازی با گزاره‌­های جنگ و مذاکره هستیم که به‌طور طبیعی، پررنگ کردن این گزاره‌­ها برای برهم زدن قدرت محاسباتی در دستگاه‌های تصمیم‌گیر ایران است.

آنچه مشخص است، جمهوری اسلامی از دهه‌ها قبل سناریوی جنگ با آمریکا را در طرح های خود داشته و آن را بارها در مانورها تمرین کرده است. جنگ در تاریخ بشر به عنوان ابزاری برای مقابله با تهدیدات و حفظ و افزایش منافع در برابر دشمنان و رقبا همواره مطرح بوده­است. مرور تاریخ بسیار از تمدن­‌ها و قدرت­‌های جهان در گذشته بدون جنگ معنایی ندارد و در حال حاضر نیز، یک گزینه همیشه مطرح در روابط بسیاری از کشورهاست. در جهان آنارشیک هیچ گریزی از آن نیست. کانون­‌های بحران در چند سال اخیر در شبه­ جزیر کره، غرب آسیا، آمریکای جنوبی، شمال آفریقا و شرق اروپا به‌عنوان مهم­ترین چالش‌هایی بوده و هستند که می‌­توانند آتش جن‌گ­های بزرگ را شعله‌­ور سازند. به هر روی حکومت‌­ها در جهان خود را در برابر تهدیدات دشمنان آماده به رزم نشان می­‌دهند و جمهوری اسلامی نیز آن را به‌عنوان یکی از اولویت­‌های اصلی خود در دستور کار دارد. بنابراین ایران با استفاده از ابزارهای مهمی چون قدرت موشکی و منطقه‌­ای، هزینه‌های هرگونه حمله به کشور را برای آمریکا به شدت افزایش داده است.

بدون شک اگر دشمن به پیروزی خود در جنگ با ایران یقین داشت، این واقعه سال‌ها قبل اتفاق می‌افتاد. در محاسبات دشمن بر روی از بین بردن توان دفاعی و نظامی ایران حساب شده است. آن‌ها پس از برجام هسته‌ای، پیشنهاد برجام منطقه‌ای و موشکی را دادند. این پیشنهاد برای خلع سلاح ایران بود تا جمهوری اسلامی از لحاظ نظامی به شدت ضعیف و قابلیت ضربه خوری‌اش افزایش یابد. با هوشیاری رهبر معظم انقلاب، این حربه با پاسخ کوبنده نه به برجام‌های بعدی روبه‌رو شد و ایران خلع سلاح نشد. بنابراین این دشمن است که از جنگ با ایران ترس و هراس دارد و تا به امروز بسیاری از ابعاد قدرت نظامی و دفاعی ایران برای آن‌ها آشکار نشده و به مرور خواهند فهمید، ایران، عراق یا لیبی نیست که به این سادگی تسلیم خواسته‌های ظالمانه و نامشروع آن‌ها شود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=615647
  • نویسنده : مصطفی هدایی

ثبت دیدگاه

  1. اگه جرأت داره دشمن جنگ رو شروع کنه تا ببینه با شیعه علی(ع)فاتح خیبر، وارد جنگ بشه چطور دودمانش بر باد خواهد رفت.تمام پایگاه های آمریکایی توی منطقه رو اشغال میکنیم،طوری که نیروی هوایی آمریکا هیچ غلطی نتونه بکنه.اسرائیل نحص نجس رو مث سگ از سرزمینی که با کودک کشی اشغال کرده،بیرون میکنیم.سر من شوق بریدن دارد…بعد از ریختن خون شهید سلیمانی مردن در بستر بیماری برایمان ننگ است.
    وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد
    ارتش دنیا نتواند که جوابم دهد