«تهران نیوز» گزارش می‌دهد؛

آیا بزرگان اصلاح‌طلب از دولت حمایت می‌کنند؟

  • کد خبر : 618849
  • ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴
آیا بزرگان اصلاح‌طلب از دولت حمایت می‌کنند؟

اخیراً محمود واعظی گفته بود که بزرگان اصلاحات ارتباط خوبی با دولت دارند و او از رئیس دولت اصلاحات به‌عنوان حامی دولت نام برد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، اخیراً محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفته بود که بزرگان اصلاحات ارتباط خوبی با دولت دارند و او از رئیس دولت اصلاحات به‌عنوان حامی دولت نام برد. این سخن واعظی در حالی مطرح می‌شود که تئوریسین‌های اصلاح‌طلب اعم از عباس عبدی، سعید حجاریان، صادق زیباکلام و سایرین نسبت به عملکرد دولت روحانی منتقد هستند و حتی عباس عبدی پا را فراتر گذاشته و موضوع استعفای رئیس جمهور را مطرح کرد و همچنین صادق زیباکلام هم در یکی از انتقادهایش نسبت به روحانی،  گفته است او بعد از پیروز شدن در انتخابات، مطالبات مردمی  را به حاشیه رانده و امروز رأی‌دهندگان به روحانی، سرخورده شده‌اند.

همانطورکه گفته شد واعظی ادعا کرده که رئیس دولت اصلاحات از حامیان  حسن روحانی به شمار می‌رود و همواره از او حمایت می‌کند، اما اظهار نظر رئیس دفتر رئیس جمهور کاملآً با آنچه که علی صوفی از مشاوران رئیس دولت اصلاحات می‌گوید، متفاوت است. علی صوفی در یکی از مصاحبه‌های خود گفته بود «رئیس دولت اصلاحات به روحانی گفته است اگر نمی‌تواند از مقام خود استعفا دهد».

بیشتر بخوانید:

سرخوردگی مردم از دولت و حامیانش

اظهارات متناقض واعظی نشان می‌دهد که هنوز دولت تدبیروامید در شرایط سال‌های ۹۲ تا ۹۶ به سر می‌برد. آن زمان اصلاح‌طلبان برروی روحانی اجماع داشته‌اند، اما امروز عملکرد ضعیف دولت سبب شده تا از دولت سرخورده شوند و خود را در برابر موجی از انتقادات و حملات افکار عمومی ببینند؛ لذا همین مسئله رویگردانی جریان اصلاحات از دولت را در پی داشته است و امروز شرایط طوری است که تک‌تک تئوریسین‌های وابسته به این جریان موضوع استعفای روحانی را به میان آورند.

براساس نظر تحلیلگران پایگاه اجتماعی دولت روحانی به شدت در هم شکسته که این اتفاق سرنوشت اصلاح‌طلبان را در سپهر سیاسی کشورمان وارد فضایی مملو از ابهام کرده؛ یعنی جریان اصلاحات بعد از شکست سنگین در انتخابات مجلس یازدهم، به‌طور اساسی از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و شوراهای شهر ناامید شده است؛ لذا برای بازیابی وجهه خود نزد افکار عمومی و کسب جایگاه در میان قشر خاکستری، به دولت روحانی پشت کرده‌اند.

اصلاح‌طلبان رفیق روزهای خوش دولت

پرواضح است که محمود واعظی به اتفاقات رخ داده درون جریان اصلاحات و نگرش این جریان سیاسی نسبت به دولت تدبیروامید آگاهی کامل دارد؛ لذا می‌توان اظهارات او در خصوص حمایت بزرگان این جریان از دولت را احتمالاً نوعی سیگنال تلقی کرد؛ یعنی دولت بنا را بر این گذاشته در صورت حمایت بزرگان اصلاح‌طلب از دولت تدبیروامید، برای تأیید گزینه‌های اصلاح‌طلبان دست به لابی و مذاکره با نهادهایی مانند شورای نگهبان بزند؛ چون روحانی برای اینکه بتواند چندین ماه باقی‌مانده از زمان ریاست جمهوری‌اش را به راحتی پشت سر بگذارد، نیازمند حمایت دوباره اصلاح‌طلبان است و برای اینکه حمایت آنها را به سوی خود جلب کند حاضر است امتیازاتی را به بزرگان اصلاح‌طلب بدهد.

براساس این گزارش؛ برخلاف ادعای محمود واعظی بعید است اصلاح‌طلبان از دولت حمایت کنند؛ زیرا آنها فقط رفیق روزهای خوش هستند و به محض اینکه بی‌تدبیری‌ اصلاح‌طلبان و دولت، افزایش نرخ تورم و مشکلات اقتصادی را در پی داشت، نقش اپوزیسیون را به خود گرفتند و خیلی راحت به دولت پشت کردند؛ بنابراین ادعای واعظی را باید در حد یک سیگنال مثبت دولت یا ظاهرسازی صرف تلقی کرد و نه بیش از این.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=618849

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.