آیا برگزیت بوریس جانسون را هم قربانی خواهد کرد؟

  • کد خبر : 539295
  • 11 نوامبر 2019 - 20:00
آیا برگزیت بوریس جانسون را هم قربانی خواهد کرد؟

رقابت‌های انتخاباتی میان احزاب انگلیسی در حالی با موافقت ملکه انگلیس برای انحلال پارلمان انگلیس کلید خورد که بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها بوریس جانسون نخست‌وزیر فعلی این کشور قربانی بزرگ این انتخابات و ماجرای برگزیت خواهد بود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، رقابت‌های انتخاباتی میان احزاب انگلیسی در حالی با موافقت ملکه انگلیس برای انحلال پارلمان انگلیس کلید خورد که بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها بوریس جانسون نخست‌وزیر فعلی این کشور قربانی بزرگ این انتخابات و ماجرای برگزیت خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز ، نتایج نخستین نظرسنجی انجام شده در این کشور نشان می‌دهد محبوبیت حزب محافظه‌کار به رهبری جانسون کاهش یافته است.

بر اساس این نظرسنجی که به‌صورت مشترک از سوی موسسه افکارسنجی یوگو و شبکه اسکای‌نیوز انجام شده، حزب محافظه‌کار ۳۶ درصد آرا را در انتخابات سراسری ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) به دست خواهد آورد که این میزان نسبت به نتایج نظرسنجی آخر هفته گذشته ۲ درصد کاهش یافته است. این حزب با این حال فعلاً ۱۱ درصد نسبت به حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» جلوتر است. اما مشخص نیست محافظه‌کاران انگلیسی تا چند هفته آینده که انتخابات برگزار می‌شود، بتوانند این ۱۱ درصد را حفظ کنند.

بیشتر بخوانید:

این نظرسنجی همچنین نشانگر آن است که حزب لیبرال دموکرات به رهبری «جو سوینسون» که از مخالفان سرسخت خروج انگلیس از اتحادیه اروپایی به‌شمار می‌رود، ۱۷ درصد آرا و حزب برگزیت به رهبری «نایجل فاراژ» چهره معروف جناح راست و رفیق «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا و طرفدار برگزیت، ۱۱ درصد آرا را در انتخابات کسب خواهند کرد. حزب سبز و حزب ملی اسکاتلند نیز به ترتیب ۵ و ۴ درصد آرا را به خود اختصاص خواهند داد.

پیام‌های این نظرسنجی چیست؟ این نظرسنجی از شکاف عمیق افکار عمومی نسبت به سرنوشت برگزیت و ادامه فعالیت دولت بوریس جانسون حکایت دارد.

۳۶ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی طرفدار راهبرد حزب کارگر هستند و ۳۳ درصد دیگر به راهبرد حزب لیبرال دموکرات گرایش دارند. احزاب کارگر و لیبرال دموکرات در کل مخالف خروج سخت انگلیس از اتحادیه اروپایی هستند، با این تفاوت که حزب کارگر به دنبال توافق با اتحادیه اروپایی درباره چگونگی اجرای برگزیت و حزب لیبرال دموکرات مخالف جدایی انگلیس از اتحادیه اروپاست.

استراتژیست‌های حزب محافظه‌کار بزرگ‌ترین خطر انتخابات ۱۲ دسامبر را تجمیع آرای مخالفان برگزیت در سبد احزاب کارگر و لیبرال دموکرات می‌دانند. این مساله همچنین زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم طبق نظرسنجی انجام شده ۴۵ درصد مردم انگلیس مخالف و به همین میزان موافق برگزیت هستند؛ ۱۰ درصد باقیمانده نیز جزو آرای خاکستری به حساب می‌آیند.

انتخابات عمومی انگلیس که سومین انتخابات پس از رای مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپایی به‌ شمار می‌رود، قرار است ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) برگزار شود و حزب پیروز سکان دولت این کشور را به مدت ۵ سال در دست خواهد گرفت. با توجه به نظرسنجی‌های انجام شده تا امروز هیچ حزبی نمی‌تواند اکثریت کرسی‌های مجلس عوام را به دست آورد و در صورت تحقق این مساله، پیش‌بینی می‌شود همانند انتخابات سال ۲۰۱۰ میلادی، مجلس بعدی به اصطلاح معلق شود و ۲ یا چند حزب ناچار شوند با هم ائتلاف کنند و دولت بعدی انگلیس را شکل دهند.

ماجرای انحلال پارلمان کارها در سیاست داخلی انگلیس به طور بی‌سابقه گره‌خورده و همه چیز انگلیسی‌ها تحت‌الشعاع برگزیت قرار گرفته است. نخست‌وزیر انگلیس پس از ملاقات با ملکه در کاخ باکینگهام، مقابل داونینگ استریت (دفتر نخست وزیری) ایستاد و گفت به‌رغم میل باطنی تن به برگزاری انتخابات زودهنگام داده، چون کار به جایی رسیده که جز این چاره‌ای باقی نمانده است. پارلمان در ۳ سال و نیم گذشته فلج شده و نمایندگان دائماً با اجرای برگزیت مخالفت می‌کنند و به رای مردم احترام نمی‌گذارند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=539295

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.