«تهران‌نیوز» گزارش می‌دهد؛

آیا ایران از نظر اقتصادی ونزوئلای دوم می‌شود؟

  • کد خبر : 598764
  • ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
آیا ایران از نظر اقتصادی ونزوئلای دوم می‌شود؟

رشد نقدینگی همواره یک پدیدهٔ ساختاری در اقتصادایران بوده است. نکته‌مهم این است که، حجم نقدینگی موجود و حتی، رشد کنونی آن، نمی تواند موجب تورم بالایی شود که کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کنند، زیرا بخشی از همین نقدینگی موجود، برای تامین کسری بودجه استفاده می شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، ابرتورم زمانی رخ می‌دهد که نرخ تورم در یک اقتصاد به قدری شدید و پر شتاب شود که دیگر پول رسمی در آن اقتصاد به کلی کارکرد و اعتبار خود را از دست بدهد.

در این حالت دیگر هیچکس حاضر نیست درآمد یا ثروتش را به صورت پول رسمی نگهداری کند و آن جامعه برای مراوده‌های مالی یا پس انداز از ارزهای خارجی یا سایر دارایی‌ها استفاده می کند.

عامل اصلی که یک اقتصاد را درگیر دام ابر تورم می کند، کسری بودجه دولت است. اگر دولتی نتواند با انضباط مالی یا سیاست‌های مالی متناسب کسری بودجه خودش را جبران کند و بی مهابا سعی کند که کسری بودجه اش را با چاپ پول یا استقراض از بانک مرکزی پر کند، این خطر وجود دارد که در چرخه شومی بیافتد که بیرون آمدن از آن اصلا کار ساده ای نیست و نتیجه اش همان تورم افسار گسیخته است. چیزی که این روزها ونزوئلا درگیرش است.

عمق زیاد کسری بودجه در ایران به دلیل فشارهای تحریمی، کاهش قیمت نفت و شیوع بیماری کرونا را نمیتوان کتمان کرد.از طرف دیگر هر روز شاهد تکاپوی دولت و بانک مرکزی برای حل این مساله هستیم. اینکه تا چه اندازه در این زمینه موفق بوده اند بماند.

آیا اقتصاد ایران در حال سقوط به ابر تورم است؟

این سوال این روزها زیاد پرسیده می‌شود. قبلا بین اقتصاددان‌ها یک اجماع خوبی وجود داشت که اقتصاد ایران هنوز تا ابر تورم فاصله زیادی وجود دارد اما چند روز پیش پویا ناظران اقتصاددان در پستی در کانال تلگرامی وقایع اقتصادیه هشدار داد که ابر تورم از چیزی که فکر می کنیم به ما نزدیک تر است.

این پست خیلی دیده و شنیده شد و دکتر عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به آن گفت: « کارشناسان اقتصادی در این روزها چند نکته را برجسته کرده اند که شایسته است توضیح لازم داده شود.

این کارشناسان، رشد نقدینگی سال ۹۸ و سه‌ ماهه اول ۹۹ را بسیار زیاد می دانند. رشد پایه پولی سال گذشته بیش از متوسط ۵۰ سال اقتصاد بوده است. اما، علیرغم کسری بودجه قابل توجه دولت،فاصله چندانی باآن متوسط نداشته است و رشد ۸.۸ درصد آن در سه ماهه اول سال٩٩ نیز، چندان فاصله معناداری با رشدهای فصلی سال های قبل ندارد .

البته رشد نقدینگی همواره یک پدیدهٔ ساختاری در اقتصادایران بوده است. نکته‌مهم این است که، حجم نقدینگی موجود و حتی، رشد کنونی آن ، نمی تواند موجب آن تورم بالایی بشود که پیش بینی می کنند ، چرا که، بخشی از همین نقدینگی موجود، برای تامین کسری بودجه استفاده خواهد شد.

در واقع، فروش دارایی و انتشار اوراق دولت و تأمین مالی کسر بودجه از اوراق، به معنی استفاده از نقدینگی موجود اقتصاد است، بدون آنکه فشاری به پایه پولی وارد شود.

البته، لازم است سیاست‌ های احتیاطی کلان در بقیه بخش‌های اقتصاد کلان با دقت اعمال شود تا از انباشت ریسک‌های سیستماتیک جلوگیری شده و اقدامات ثبات ساز بانک مرکزی خنثی نشود. تا آنجائی که به مدیریت پولی و ارزی مربوط می‌شود، می‌توانم این اطمینان را بدهم که کسری بودجه دولت قطعاً ، بهتر از سالهای قبل، مدیریت می شود، و مسیر اعمال سیاست پولی نیز، به سمت نرخ سودی پیش می رود که در بازار بین بانکی و در دامنه دالان کف و سقف، که از فردا بین ۱۳ و ۲۲ درصد خواهد بود، توسط بانک مرکزی مدیریت می‌شود .

امیدوارم کارشناسان محترم با دقت و با مسئولیت شناسی لازم، با ارائه تحلیل علمی اقتصاد، بانک مرکزی را یاری کرده و از طرح مسائلی ،که ممکن است موجب سفته ‌بازی و یا تحریک انتظارات بشود، دوری کنند.»

بیشتر بخوانید:

 

هر از چندگاهی بحث ونزوئلایی شدن اقتصاد ایران در گفت و گوهای اقتصادی داغ می شود و اینکه ایران احتمالش هست که درگیر ابر تورم شود. اما واقعا اقتصاد ایران به سمت ونزوئلا  پیش می رود؟

در سال۹۷ این بحث به طور جدی مطرح شد، که می توان گفت غالب افرادی که اهل رسانه و منتقد سیاست‌های دولت هستند، این موضوع را مطرح کردند و حتی در بدنه دولت هم کسانی بودند که به این موضوع اعتقاد داشتند.

تا اسفند ماه سال گذشته حداقل خبری از این ماجرا نبود و یا آنقدر پررنگ نبوده است تا اسفند خیلی ها بحث می کردند راجع به کسری بودجه شدید دولت که نه تنها منتقدین بلکه مجلسی ها و وزیرها هم می‌گفتند. اینکه آیا ایران ونزوئلایی می شود یا خیر؟ نمیتوان با قاطعیت حرف زد ولی می توان به یک سری شواهد اشاره کرد و بر اساس آن شواهد نتیجه گرفت که چه شرایطی پیش می آید.

اقتصاد ایران در سال۹۷ در همین وضعیت مشابه فعلی بود. فراموش نکنیم در یک فاصله کوتاه نرخ ارز ۵ هزار تومانی یک خیز ۲۰ هزارتومانی برداشت ولی ایران ونزوئلا نشد، زیرا شاخص قیمت ها که براساس آن درباره نرخ تورم قضاوت می‌ کنیم نسبت به قیمت دارایی‌ها وقفه دارد و وقفه اش هم بخاطر چسبندگی آن است، نرخ تورم جهش کرد و تا اردیبهشت سال ۹۷ که حدود  زیر ۱۰ درصد بود مدت قابل توجهی شروع به جهش کرد و نرخ تورم نقطه به نقطه ای که در اردیبهشت ۹۷ حدود ۱۰ درصد بود در اردیبهشت امسال به بالای پنجاه درصد رسید.

بنابراین معلوم بود که دیگر ایران از همان پائیز۹۷ مسیر ونزوئلایی شدن را حداقل در مقطعی طی نمی کند چون ما مطمئن بودیم که بعد جهش قیمت دارایی ها باید قیمت کالاها هم ثابت شود. یعنی نرخ تورمی که اقتصاددانان فکر می‌کردند، فزاینده خواهد شد تقریبا در حال منتفی شدن است.

این داستان ادامه پیدا کرد و دقیقا از اردیبهشت ۹۸ دیگر نرخ تورم حتی نقطه به نقطه به صورت قابل توجه نزول کرد . این موضوع نشان از آن دارد که اقتصاد ایران از آن مقطع عبور کرده است و تا پایان سال ۹۸ نرخ تورم همچنان مسیر نزولی را پیموده است.

در سال ۹۹ در نرخ تورم هنوز اتفاق عجیبی رخ نداده است. در سه ماه ابتدا سال  نرخ تورم همانند ماه های آخر سال ۹۸ بود و اکنون تنزل نرخ تورم متوقف شده است.

طبق اطلاعات مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه از ۲۱ درصد به ۲۲٫۵ درصد رسیده است. بنابر این به خاطر تورم ما نمی توانیم به سمت ونزوئلایی شدن پیش رویم اما اگر به به کسری بودجه شدید دولت اشاره کنیم، ایران در مسیر ونزئلایی شدن قرار دارد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=598764

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.