آمریکا در فکر نابودی سازمان تجارت جهانی

  • کد خبر : 540400
  • ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۹
آمریکا در فکر نابودی سازمان تجارت جهانی

دولت آمریکا با اخلال در تصویب بودجه دو ساله و تلاش‌ها برای ممانعت از آغاز به کار سازمان تجارت جهانی در سال آینده میلادی ، فشارهای خود را بر این سازمان تشدید کرد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، دولت آمریکا به رهبری دونالد ترامپ با اخلال در تصویب بودجه دو ساله و تلاش‌ها برای ممانعت از آغاز به کار سازمان تجارت جهانی در سال آینده میلادی ، فشارهای خود را بر این سازمان تشدید کرد.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، دولت آمریکا همچنین درخصوص اختصاص یافتن مستقیم منابع مالی به سیستم نمایندگی حل اختلاف که به تازگی به نفع اتحادیه اروپا، کانادا و نروژ رأی داده ابراز نگرانی کرده است. با توجه به اینکه تصمیمات سازمان تجارت جهانی با موافقت تمام ۱۶۴ عضو این سازمان نهایی می‌شود ، کارشکنی‌های آمریکا می‌تواند تهدیدی برای عملکرد کلی این سازمان و نظارت بر اجرای قوانین تجارت بین‌المللی باشد.

بر این اساس اعضای سازمان تا ۳۱ دسامبر فرصت دارند درخصوص بودجه سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ تصمیم‌‌گیری کنند، و هفته آینده دوباره پیرامون این موضوع جلسه تشکیل خواهند داد.

بیشتر بخوانید: 

اگر دولت آمریکا به‌طور یکجانبه مانع از تصویب پروسه تأمین مالی این سازمان شود، آینده سازمان تجارت جهانی به خطر خواهد افتاد. در این صورت کشورها مجبور خواهند شد در وابستگی خود به پیشبرد توافقات تجاری و حل اختلافات تجاری با سایر کشورها تجدیدنظر کنند.

در این رابطه سخنگوی سازمان تجارت جهانی و نماینده آمریکا در این سازمان به درخواست خبرنگاران برای اظهارنظر پاسخی ندادند. این اتفاق نشانه‌ دیگری از خصومت دولت آمریکا با اصلی‌ترین بدنه سازمان تجاری جهان است، سازمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده بود که آمریکا را به‌طور کامل از آن خارج کند.

ترامپ همچنین با انتقاد از عملکرد سازمان تجارت جهانی مدعی شده است که این سازمان برای بیش از دو دهه به چینی‌ها اجازه داده است با نقض قوانین تجارت بین‌المللی خود را به‌عنوان قدرت اقتصاد جهانی معرفی کنند.

در همین رابطه لازم به توضیح است که دولت آمریکا بیش از هر کشور دیگری برای تامین بودجه سازمان تجارت جهانی پول پرداخت می‌کند. بر اساس تازه‌ترین آمارها، در سال ۲۰۱۹ پرداختی‌های این کشور به سازمان تجارت جهانی بالغ بر ۲۲.۷ میلیون فرانک سوئیس بود، در حالی که بودجه کلی این سازمان در سال ۲۰۱۹ نیز چیزی در حدود ۱۹۷.۲ میلیون فرانک بود، بودجه‌ای که نسبت به سال گذشته بدون تغییر ماند. پ

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=540400

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.