سازمان تجارت جهانی:

آمریکا با وضع عوارض بر کالاهای چینی قوانین تجارت را نقض کرد

  • کد خبر : 614601
  • ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
آمریکا با وضع عوارض بر کالاهای چینی قوانین تجارت را نقض کرد

سازمان تجارت جهانی در حکمی که در روز سه شنبه اعلام کرد آورده است آمریکا با وضع ۲۵ درصد عوارض بر ۲۳۴ میلیارد دلار کالاهای چینی در ۲۰۱۸، موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت (GATT) را نقض کرده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، سازمان تجارت جهانی در حکمی که در روز سه شنبه اعلام کرد آورده است آمریکا با وضع ۲۵ درصد عوارض بر ۲۳۴ میلیارد دلار کالاهای چینی در ۲۰۱۸، موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت (GATT) را نقض کرده است.

طبق حکم سازمان تجارت جهانی، عوارض دولت ترامپ بر کالاهای چینی که در ۲۰۱۸ وضع شد یک قرارداد تجارت بین المللی را نقض کرده است ولی اجرایی شدن این حکم احتمالاً با مشکلاتی روبروست.

سازمان تجارت جهانی در حکمی که در روز سه شنبه اعلام کرد آورده است آمریکا با وضع ۲۵ درصد عوارض بر ۲۳۴ میلیارد دلار کالاهای چینی در ۲۰۱۸، موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت (GATT) را نقض کرده است. این حکم در ادامه تنش های تجاری بین چین و آمریکا به نفع پکن است.

سازمان تجارت جهانی تایید کرد این عوارض که آمریکا آن را تا ۵۵۰ میلیارد دلار از صادرات چین توسعه داده، مخالف با دو ماده از موافقتنامه گات است.

چین ادعا کرده بود عوارض آمریکا ناقض مفاد موافقتنامه گات است چون به طور مساوی بر سایر کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی اعمال نشده است. این کشور همچنین ادعا کرد دولت ترامپ از ماده حل اختلاف در این توافقنامه هم تخطی کرده که طبق آن کشورها باید قبل از وضع عوارض تلافی‌جویانه بر یکدیگر، از سازمان تجارت جهانی تقاضای حل و فصل اختلافات را داشته باشند.

دونالد ترامپ با اشاره به قانون سال ۱۹۷۴ اعمال عوارض بر صادرات چین را توجیه کرد. طبق این قانون رئیس جمهور می تواند در پاسخ به تجارت ناعادلانه و سایر اعمالی که به نفع تجارت آمریکا نباشد، بر واردات از سایر کشورها عوارض وضع کرده و محدودیت‌ اعمال کند. ترامپ تاکید دارد این عوارض برای مقابله با تخلف عامدانه چین از حقوق مالکیت فکری مخصوصا در بخش فناوری لازم بوده است. ولی آمریکا قبل از وضع این عوارض و آغاز جنگ تجاری ۲ ساله با چین، تلاشی برای حل و فصل اختلافات از طریق سازمان تجارت جهانی نکرده است.

وزارت بازرگانی چین از این تصمیم سازمان تجارت جهانی استقبال کرده و امیدوار است آمریکا به حکم این سازمان احترام گذاشته و اقدامات عملی در جهت تبعیت از آن انجام دهد.

این سازمان بین المللی احتمالاً برای اجرایی کردن حکم خود با مشکلاتی مواجه باشد. آمریکا می تواند طی ۶۰ روز درخواست تجدید نظر بدهد و این حکم را وتو کند.

رابرت لایتهایز، نماینده تجاری آمریکا تاکید دارد این کشور باید اجازه دفاع از خودش را در برابر تجارت ناعادلانه داشته باشد و عقیده دارد این حکم بر مرحله اول قرارداد تجاری بین چین و آمریکا تاثیر نمی گذارد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=614601

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.