آلیاژ ورق استیل

  • کد خبر : 627918
  • ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
آلیاژ ورق استیل

یکی از پر مصرف ترین محصولات از زیرشاخه های استنلس استیل، ورق استیل می باشد. ورق استنلس استیل  به ورقی گفته می شود که پایه آن آهن است اما آلیاژهای دیگری نیز دارد و عنصرهای  دیگری نیز در آن ترکیب شده اند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، یکی از پر مصرف ترین محصولات از زیرشاخه های استنلس استیل، ورق استیل می باشد. ورق استنلس استیل  به ورقی گفته می شود که پایه آن آهن است اما آلیاژهای دیگری نیز دارد و عنصرهای  دیگری نیز در آن ترکیب شده اند. این ورق کمتر از ۲ درصد آن کربن است. هر چه مقدار کربن بیشتر شود مقاومت و سختی آن نیز بیشتر می شود و شکل پذیری آن کمتر می شود. از ویژگی های قابل ملاحظه ورق استیل، می توان به مواردی مانند براقی، سطح صاف ، زیبایی و عدم زنگ زدگی در مرور زمان، اشاره کرد. ورق های استیل مقاومت مناسبی در دماهای بالا و پایین دارند به طوری که تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد می توان به آن ها حرارت داد.هنگام انتخاب ماده ای که باید در محیط های خورنده باشد، معمولا استنلس استیل انتخاب می شود. بسیاری از استیل های ضد زنگ آستنیتی دارای قابلیت جوشکاری و فرم دهی خوبی هستند.

عنصرهای  گوناگونی می توانند به ورق استیل اضافه شوند . مانند آلومینیوم، قلع، نیکل و تیتانیوم  و این ترکیب مواد موجب دسته بندی شدن ورق های استیل میشوند. برای استفاده های تزئینی، برخی از عنصرهای مهم شامل نقره، طلا و پلاتین به استیل اضافه می شوند.

ورق استیل به عنوان یکی از پرکاربردترین مقاطع زنگ نزن در آلیاژهای گوناگونی تواید می‌شود. انواع ورق استیل وجود دارد که هر کدام با فرمول شیمیایی و ویژگی های مربوط به خود تولید می‌شوند. این ورق‌ها بسته به نوع ویژگی های که دارند کاربردهای گوناگونی نیز در صنعت داشته. دسته بندی‌های گوناگونی نیز برای انواع ورق استیل تعریف شده است که هر کدام از این دسته بندی‌ها بسته به نوع کارکرد آن‌ها انجام می شود. ورق استیل معمولاً به دو صورت رول و شیت در بازار عرضه می شود که عموماً ساخت کشور های چین، تایوان ، آفریقای جنوبی هستند.

انواع گرید ورق استیل

بسته به نوع عنصرهای موجود در استیل، ورق های استیل ویژگی های مکانیکی و شکل پذیری متفاوتی خواهند داشت. هرچه میزان عنصر کربن بیشتر باشد سختی استیل بیشتر اما شکل پذیری آن کم تر می باشد. این ورق ها تحت استاندارد ASTM آمریکا تولید میشوند. ورق ها بر اساس آلیاژ ها تقسیم بندی میشوند. گرید های استیل شامل گروه های بسیار میباشد مانند : ورق استیل گروه ۲۰۰ ، گروه ۳۰۰ که پرمصرفترین استیل نیز میباشد. ورق استیل گروه ۴۰۰ یا همان ورق استیل بگیر

ورق استیل سری ۴۰۰ (استیل بگیر)

ورق استیل ۴۱۰ بگیر

این استیل  به دلیل داشتن ویژگی مغناطیسی‌ به استیل بگیر شهرت دارد. میزان کروم در این استیل ها بیشتر از نوع نگیر و مقدار نیکل آن کمتر از آن‌ هاست. این سری استیل‌ها ارزان ‌تر از سری استیل نگیر می ‌باشد. در عین حال ورق استیل ۴۱۰ در میان استیل‌های بگیر کمترین قیمت را دارد.

ورق استیل ۴۲۰ بگیر

این ورق استیل  به علت پایداری فاز ماتنزیت دارای سختی پذیری و مقاومت به سایش مناسبی می ‌باشد. از این ورق استیل  برای ساخت قیچی، چاقو و مانند این ها استفاده می‌ شود. قیمت این نوع استیل بیشتر از استیل ۴۱۰ بگیر می ‌باشد.

ورق استیل ۴۳۰ بگیر

این نوع استیل از گران قیمت‌ ترین ورق های استیل ‌بگیر است. قابلیت عملیات حرارتی این ورق آن را مناسب برای کاربردهای گوناگون می‌ کند. بیشترین کاربرد ورق استیل ۴۳۰  در ساخت بدنه لوازم خانگی می‌ باشد.

ورق استیل سری ۳۰۰ (استیل نگیر)

ورق استیل ۳۰۴ نگیر

این ورق استیل در بازار استیل با نام استیل نگیر یا استیل ۱۸-۸ شناخته می ‌شود. این آلیاژ در نوع ۳۰۴L  که اصلاح شده آن است هم تولید می ‌شود. حرف L نشان دهنده میزان کم کربن  بودن این ورق است. کربن کمتر در این استیل آن را مناسب برای جوشکاری می‌ کند. در استیل های نگیر، ورق استیل ۳۰۴ ارزانترین می ‌باشد.

ورق استیل ۳۱۶ نگیر

این ورق استیل هم  عضو استیل های نگیر است. مانند استیل ۳۰۴ این ورق هم در حالت کم کربن ۳۱۶L تولید می ‌شود. این ورق استیل هم قابلیت جوشکاری مناسبی دارد. این نوع ورق گرانتر از استیل ۳۰۴ می ‌باشد.

ورق استیل ۳۲۱ نگیر

ورق استیل ۳۲۱ نوع تیتانیوم دار استیل ۳۰۴ می باشد. به علت داشتن تیتانیوم در ساختار این استیل  مقاومت به خوردگی  بهبود یافته است. این نوع ورق گران ‌تر از انواع ورق ۳۰۴ و ورق ۳۱۶ می ‌باشد. از استیل ۳۲۱ برای ساخت قطعات با کاربرد در دمای بالا هم استفاده می شود.

ورق های استیل نسوز

ورق استیل ۳۰۹ نسوز

این نوع ورق استیل به علت مقاومت به اکسیداسیون در دمای بالا به استیل نسوز شهرت دارند. مقاومت ورق استیل نسوز به اکسیداسیون تا دمای ۱۰۰۰ درجه می ‌باشد. ورق نسوز استیل در تمامی اندازه های قابل تامین می ‌باشد. گروه استیل های نسوز گران ‌تر از انواع دیگر می ‌باشد. ورق استیل ۳۰۹ ارزان ‌تر از ورق ۳۱۰ است. ورق ۳۰۹ در حالت کم کربن هم تولید می‌شود که به استیل ۳۰۹S معروف است.

ورق استیل ۳۱۰ نسوز

عنصرهای نیکل و کروم در این نوع استیل بیشتر از استیل ۳۰۹ می ‌باشد. به علت این ترکیب شیمیایی مقاومت حرارتی استیل ۳۱۰ تا دمای ۱۱۰۰ درجه بهبود یافته است. ورق استیل ۳۱۰ گرانتر از استیل ۳۰۹ است. این ورق در نوع ۳۱۰S هم تولید می‌شود که نوع کم کربن می ‌باشد.

شرکت بازرگانی استیل خانی  در زمینه واردات انواع ورق استیل در ضخامت، ابعاد گوناگون با دارا بودن کارشناسان و متخصصان ماهر و همراهی تیم مدیریتی مجرب آماده خدمت رسانی به صنایع مختلف می باشد.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=627918

    برچسب ها

    اخبار مرتبط

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.