آزادسازی سهام عدالت چه تاثیری بر بازار آشفته سهام دارد؟

  • کد خبر : 590179
  • ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۲
آزادسازی سهام عدالت چه تاثیری بر بازار آشفته سهام دارد؟

در پروسه آزادسازی سهام عدالت اگر به خوبی این موضوع مدیریت نشود، ضربه سهمگینی به بازار سرمایه و سهام‌داران وارد می‌شود.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، تاثیر آزاد سازی سهام عدالت بستگی به مدیریت فرآیند انجام کارد دارد. آزادسازی سهام عدالت می‌تواند تجربه خیلی موفقی باشد و می تواند یک اثر بسیار مثبت بر روی بازار سرمایه کشور داشته باشد. زیرا بازار سرمایه کشور سال‌های زیادی در انتظار افزایش نقدینگی و افزایش سهام شناور شرکت‌ها بوده تا تمرکز مالکیتی که در بنگاه‌ها وجود دارد کاهش پیدا کند.

در پروسه آزادسازی سهام عدالت اگر به خوبی این موضوع مدیریت نشود، ضربه سهمگینی به بازار سرمایه و سهام‌داران وارد می‌شود. در حال حاضر ۴۹ شرکت در سبد سهام عدالت هستند که ۱۳ تا آنها بورسی نیستند. حال سوال پیش می آید با توجه به آن که آزادسازی سهام تنها در خصوص شرکت‌های بورسی است، چه اتفاقی برای شرکت‌های غیر بورسی رخ می‌دهد؟

شرکت‌های غیربورسی ظاهرا همچنان در کنترل شرکت‌های سرمایه‌گذاری هستند و بنابر این افرادی که تصمیم به آزادسازی می‌گیرند یک بخشی از دارایی خود را به عنوان سهام شرکت‌های سرمایه ی‌گذاری استانی باقی می‌گذارند و طبیعتا نمی‌توانند بفروشند چون این شرکت‌ها بورسی نیستند. پس تنها منفعتی که برای شرکت‌های غیربورسی وجود دارد، توزیع سود شرکت ها است. مگر اینکه بعدا تصمیم دیگری گرفته شود یا شرکت‌های غیربورسی وارد بورس شوند که بحث دیگری است.

بیشتر بخوانید:

شرکت‌های غیر بورسی همیشه در روش ارزش گذاری آنها تفاوت وجود دارد و هرکسی با هر روشی امکان ارزش گذاری دارد و ممکن است اعداد و ارقام خیلی متفاوتی را برایش معین کنند.
در خصوص شرکت‌های بورسی طبیعتا این ابهام نباید وجود داشته باشد. یعنی هر شرکت بورسی در بازار یک ارزش بازار مشخصی دارد. بنابراین اگر به ارزش بازار تکیه شود نباید ابهامی وجود داشته باشد مگر اینکه مبنای دیگری را برای ارزش آن شرکت مشخص شود.

زمانی که یک لایه ای به نام شرکت سرمایه گذاری ایجاد می شود، خود این یک مقدار فضا را پیچیده‌تر می کند یعنی به هر حال مسائلی مثل این که ارزش شرکت سرمایه گذاری لزوما برابر با ارزش دارایی آنها نیست، پیچیدگی‌هایی از این جنس را ایجاد می کند.

 

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=590179

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.