آخرین نفس های لیگ خسته

  • کد خبر : 479383
  • ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
آخرین نفس های لیگ خسته

لیگ دست یک فوتبال ایران موسوم به آزادگان به دو ایستگاه پایانی خود رسیده است. لیگ دسته اول امسال از همان ابتدا با حاشیه شروع شد.

بررسی دو هفته پایانی لیگ دسته اول فوتبال

لیگ دسته اول ایران

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، لیگ دست یک فوتبال ایران موسوم به آزادگان به دو ایستگاه پایانی خود رسیده است. لیگ دسته اول امسال از همان ابتدا با حاشیه شروع شد. انصراف دو تیم تازه سقوط کرده یعنی نفت تهران و سیاه جامگان از حضور در لیگ آزادگان برنامه­‌های لیگ را مختل کرد تا علیرغم شانزده تیمی شدن مسابقات، این تورنمت در ۳۴ هفته پیگیری شود و در هر هفته دو تیم استراحت داشته باشند.

از این موضوع که بگذریم تغییرات زیاد مربیان بین تیم های مختلف نکته عجیب دیگر در لیگ دسته اول کشور است به طوری که در مدت کوتاهی یک مربی بین ۳ تیم جابجا شد. مهدی پاشازاده لیگ را با بادران شروع و با شهرداری ماهشهر و سرخپوشان پاکدشت در حال پایان دادن به کار خود است، موضوعی که در هیچ کشوری حتی لیگهای عربی دیده نمی­‌شود!

لیگ دسته یک با تمام کمبودها و حواشی که دارد امید تیم ها و شهرهای محرومی است که تمام آرزوی آنها در یک تیم خلاصه می­‌شود. همین پارسال بود که نساجی بعد از بیست و چهار سال به سطح اول فوتبال ایران برگشت تا شهر خسته روح تازه‌­ای بگیرد و یک هفته در میان شور و غوغا در شهر غمگین قائمشهر به اوج برسد.

امسال اما معمای صعود به لیگ برتر پیچیده ­تر از همیشه شده و ۴ تیم شانس بالایی برای صعود دارند!؟

گل گهر سیرجان

گل گهر سیرجان

گل گهر سیرجان با مربیگری وینگو بگویچ، مربی کروات ولی ایرانیزه شده خود با ۵۲ امتیاز از ۲۸ بازی شانس اول صعود به لیگ برتر است. وینگو سه سالی هست که در سیرجان حضور دارد و با برنامه ریزی دقیق طی چند سال گذشته، حالا استان کرمان را به داشتن سهمیه در لیگ برتر بعد گذشت ۶،۷ سال امیدوار کرده است. گل گهر در دو بازی باقی مانده خود باید به مصاف شهرداری ماهشهر قعرنشین در ماهشهر و تیم مدعی گل ریحان البرز برود. به نظر می‌­رسد گل گهر با پیروزی برابر شهردار ماهشهر در سیرجان اولین چراغ لیگ برتر را روشن کند.

شاهین شهرداری بوشهر

شاهین بوشهر

امید بعدی سعود به لیگ برتر، شاهین شهرداری بوشهر است. شاهین بعد ازسالها دست و پا زدن در لیگهای پایین تر دوباره احیا شده است. شاهین هویت اصلی بوشهر است که از دل بحرانها به دنبال گمشده خود می­‌گردد، تیمی که سالهای نه چندان دور در فینال جام حذفی به مصاف استقلال رفت و نایب قهرمان جام حذفی شده بود.

تیم کم بضاعت بوشهری لیگ را با محمود فکری، مربی که نفت مسجد سلیمان را به لیگ برتر رسانده بود شروع کرد و در ادامه به عبدالله ویسی رسید. عملکرد نسبتاً خوب مربیان شاهین این تیم را در آستانه صعود قرار داده است، هرچند شاهین نسبت به حریفان دیگر خود یک بازی کمتر دارد و در هفته پایانی باید از پای تلویزیون شاهد رقابت سایر تیمها و صعود خود باشند.

شاهین شهرداری بوشهر امروز سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ در آخرین بازی فصل خود باید به مصاف سرخپوشان پاکدشت و مربی سابق خود یعنی پاشازاده بروند. این بازی در ورزشگاه شهید بهشتی بوشهر برگزار خواهد شد. بوشهری‌ها حق هیچ لغزشی ندارند و فقط باید برای ۳ امتیاز بازی کنند.

گل ریحان البرز

گل ریحان البرز

تیم سومی که شانس زیادی برای صعود دارد، اکسین سابق و گل ریحان امروز است. تیم کرجی امید دارد تا بتواند استان البرز را صاحب یک نماینده واقعی کند. گل ریحانی­‌ها نیز در طول فصل با تغییرات مربی دست به گریبان بودند. این تیم لیگ را با هزینه زیاد و مربیگری فراز کمالوند شروع کردند اما در ادامه به محمدنصرتی و مجتبی حسینی رسید. حالا این تیم به ساحل آرامش رسیده و امیدوار است تا در صورت لغزش شاهین و پیروزی در دو بازی آینده به لیگ برتر برسد. شاهین  با ۵۱ امتیاز از ۲۹ بازی امید زیادی به صعود دارد.

گل ریحان در دو بازی آینده ابتدا باید در تبریز به مصاف شهرداری تبریز برود و در هفته پایانی در خانه میزبان گل گهر باشد. گل ریحانی ­ها باید تمام زور خود را بر روی شهرداری تبریز خالی کند تا اگر، هم امتیاز با شاهین شدند با حکم تفاضل گل راهی لیگ برتر شوند. این تیم از ۲۸بازی انجام شده ۴۸ امتیاز دشت کرده است.

آلومنیوم اراک

آلومنیوم اراک

آلومنیوم اراک دیگر تیم لیگ یکی است که از شانس صعود برخوردار است اما شانس آنها برای صعود بسیار کم است و فقط بر روی کاغذ امید دارد. این تیم برای صعود به دو برد و البته باخت تیمهای شاهین و گل ریحان در تمامی بازی­ها نیاز دارد. در این شرایط صعود آلومنیوم به تفاضل گل خواهد رفت که با توجه به اختلاف ۱۳گله آنها در جدول تفاضل گل کار به شدت سختی و تقریباٌ محالی در پیش دارد. آلومنیوم در دو هفته پایانی ابتدا باید در تهران با بادران بازی کند و دست آخر پذیرای سرخپوشان باشد که کار این تیم را تقریبا محال می‌­کند. نماینده اراک با ۴۵ امتیاز از ۲۸ بازی در رتبه چهارم جا خوش کرده است.

لیگ دسته یک از این جای جدول به بعد بی روح می­‌شود زیرا تیم های سرخپوشان، مس کرمان، بادران، فجرسپاسی، قشقایی شیرازی، مس رفسنجان، ملوان و نود ارومیه هیچ دغدغه ­ای برای سقوط یا صعود ندارند و می­ دانند سال بعد نیز در این سطح خواهند بود.

سقوط در انتظار یک تیم

اما در هر لیگی روی دیگر سکه در پایین جدول رقم می­‌خورد، جایی که تیم‌های مختلفی برای سقوط نکردن می­‌جنگند. لیگ دسته یک امسال دو تیم از سه تیم سقوط کننده خود را از ابتدا می­‌شناخت و تیم های انصرافی نفت تهران و سیاه جامگان مشهد از ابتدا خود را حذف کردند اما ادامه جنگ در پایین جدول بر سر یک سهمیه سقوط در جریان است.

شهرداری ماهشهر

شهرداری ماهشهر

تیم شهرداری ماهشهر کاندیدای اصلی این سقوط است. تیمی که از ابتدای فصل تا به امروز ۴ مربی به خود دیده تا آشفتگی این تیم بیشتر نمایان شود. ماهشهری­‌ها امروز در سیرجان به مصاف گل گهر می­‌روند و در هفته پایانی میزبان فجر خواهند بود تا از الان رنگ سقوط به خود گرفته باشند. شهرداری ماهشهر از ۲۸ بازی ۲۲ امتیاز دارد.

کارون اروند خرمشهر

کارون اروند خرمشهر

کارون اروند خرمشهر نیز دیگر تیم کاندیدای سقوط است که این روزها به هومن افاضلی رسیده است. کارون نوسانات کمتری نسبت به سایر تیم های قعر نشین داشته اما مشکلات مالی عامل اصلی سیاه روزی بنفش‌ها شده است. این تیم از ۲۸ بازی ۲۵ امتیاز کسب کرده است. کارون در دو هفته باقی مانده به مصاف قشقایی شیراز و خونه به خونه خواهد رفت و با کسب یک امتیاز از این دو بازی به احتمال زیاد در آزادگان خواهد ماند.

شهرداری تبریز

شهرداری تبریز

شهرداری تبریز تقریباً به آسانسور لیگ دسته اول تبدیل شده است و یکی از کاندیداهای همیشگی سقوط در لیگ دسته اول است. ثبات مربی در این تیم از نکات مثبت شهرداری تبریز است. این تیم نیز با ۲۵ امتیاز از ۲۸ بازی چشم به دو هفته پایانی دارد. شهرداری در این هفته میزبان گل ریحان مدعی است و در هفته آخر در شیراز به مصاف قشقایی می­‌رود.

خونه به خونه

خونه به خونه

خونه به خونه که فصل پیش این موقع برای صعود به لیگ برتر می­‌جنگید حالا با اکبر میثاقیان حداقل بر روی کاغذ در خطر سقوط قرار دارد. این تیم از ۲۸ بازی ۲۸ امتیاز گرفته و در صورت شکست در این دو بازی و پیروزی تمامی رقبا به دسته دوم سقوط خواد کرد احتمالی که تقریباً صفر است. خونه به خونه در بازی امروز به مصاف رفسنجانی­‌ها می­‌رود و در آخر نیز میزبان کارون اروند است و یک امتیاز کافی است تا این تیم را یقیناً در لیگ نگه دارد.

۱۰ اردیبهشت معمای تیم های صعود کننده و تنها تیمی که به دست دوم سقوط می­‌کند مشخص و پرونده این فصل بسته خواهد شد. لیگ دسته اول مشکلات ساختاری زیادی دارد از جمله این مشکلات نبود پلی آف صعود و سقوط است که انگیزه تیم های میانه جدولی را کم و کم تر می­‌کند. زمین‌های نامناسب، تبانی و تغییرات زیاد در تیم‌ها باز هم از هیجان این لیگ کم بضاعت کم نمی‌کند و دسته یک لیگ ناامیدها خواهد ماند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=479383

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    دیدگاهها بسته است.