آتش سوزی ۲۴۱ میلیاردی / ۱٫۵ میلیون کتاب دود شد

  • کد خبر : 537252
  • ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۸
آتش سوزی ۲۴۱ میلیاردی / ۱٫۵ میلیون کتاب دود شد

بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار جلد کتاب پزشکی و دانشگاهی به ارزش ۲۴۰ میلیارد ریال در حادثه آتش‌سوزی سوخت.

فرهاد تیمورزاده، مدیر انتشارات تیمورزاده در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس حوادث شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: در حادثه آتش سوزی بیش از یک میلیون و ۵۳۰ هزار جلد کتاب و پوستر علمی و آموزشی آتش گرفت و سوخت.

وی گفت: این انبار ۵۴۰ متر مربعی در شهرک صنعتی کارا حوالی شهر قرچک قرار داشت و طبق گفته سازمان آنش‌نشانی علت آتش‌سوزی اتصال سیم‌های برق انبار بوده است.

 

یک میلیون و ۵۰۰ کتاب در آتش سوخت

تیمورزاده با اشاره به میزان خسارت وارد شده به این انتشارات، گفت: از میان کتاب‌های سوخته شده، ۱۱۰۰ عنوان کتاب پزشکی دانشگاهی، ۲۲۰ عنوان کتاب حوزه سلامت عمومی، ۲۸۰ عنوان کتاب کودک و نوجوان و ۳۵۰ عنوان پوستر علمی و آموزشی بوده‌اند.

وی تاکید کرد: متاسفانه در این حادثه آتش‌سوزی ۲۴ میلیارد و یکصد میلیون تومان خسارت مالی به انتشارات وارد شده است.

 

جزئیات آتش سوزی انبار کتاب

تیمورزاده با بیان اینکه متاسفانه این انبار سیستم اعلام حریق نداشت، بیان کرد: این آتش‌سوزی ساعت ۵ صبح روز سه‌شنبه ۷ آبان رخ داد ولی به دلیل اینکه امکانات آتش‌نشانی منطقه برای مهار این آتش‌سوزی کافی نبود، عملیات اطفای حریق با دریافت کمک از مناطق همجوار مثل پاکدشت تا ساعت ۱۷ ادامه داشت.

وی تصریح کرد: البته معادل ۱۰ درصد کتاب‌های این انبار تحت بیمه آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه، ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف قرار داشت اما توصیه من به همکاران این است که ۱۰۰ درصد بهای پشت جلد کتاب‌ها یا بهای فروش کتاب‌ها را بیمه کنند.

تیمورزاده با بیان اینکه همکاران ناشر اشتباه ما را تکرار نکنند، گفت: بهتر است همکاران موجودی کالا در انبارهایشان را در طول سال رصد کنند و اگر تعداد آن‌ها افزایش پیدا کرد از نمایندگی بیمه برگه تکمیل و الحاقیه بیمه‌نامه درخواست کنند.

وی گفت: مساله اصلی اینجا است که حتی اگر خسارت مالی همه این موارد جبران شود اما هیچ فرایندی نمی‌تواند جای خالی تک‌تک این کتاب‌ها که جمعی از افراد برای تولید آن زحمت کشیده‌اند پر کند.

مدیر انتشارات تیمورزاده با بیان اینکه با وجود خسارت مالی سنگین به کار خود ادامه خواهیم داد، گفت: در این زمینه یک برنامه بلندمدت پنج ساله برای تکمیل و ادامه فعالیت برای بازتولید این ۱۵۰۰ عنوان در دست داریم که امیدواریم به‌زودی محقق شود.

وی افزود:یک برنامه کوتاه مدت یک‌ساله نیز پیش‌بینی شده است که در آن تولید ۴۰۰ عنوان کتاب در نظر گرفته شده تا ۱۵۰ عنوان از مجموعه پزشکی دانشگاهی، سلامت عمومی و کودک و نوجوان را تا نمایشگاه کتاب تهران تولید کنیم.

تیمورزاده در پایان خاطرنشان کرد: البته مدت‌ها است که پی‌دی‌اف کتاب‌هایمان از طریق اپلیکشن‌های موجود در بازار برای استفاده در دسترس مخاطبان است و تعداد محدودی از این کتاب‌ها نیز در کتابفروشی انتشارات موجود است که امیدواریم تا چاپ بعدی کتاب‌ها بتواند نیاز جامعه دانشگاهی را تامین کند.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://tehrannews.ir/?p=537252

    ثبت دیدگاه

    1. انتشارات تیمورزاده از اصیل ترین و پرکارترین های حوزه ی نشر پزشکی است. یقینا حادثه اخیر، جامعه پزشکی را بسیار متاثر کرده است. امید است به زودی شاهد بالندگی مجدد آن انتشارات فاخر باشیم.