هم اکنون عضو کانال تلگرام تهران نیوز شوید
شناسه خبر:300425

آبان ۲۳, ۱۳۹۶ و ۱۲:۱۱ ب.ظ

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در نشست خبری هفته وقف:

بیش از ۱۴۰۰ موقوفه درمانی داریم / ۵۲ درصد از بقاع متبرکه هیچ منبع درآمدی ندارند / مطالبات اوقاف از دستگاه‌های حکومتی بیش از ۵۰۰۰ میلیارد است

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان این‌که ۷۰ درصد مردم با وقف و خدماتش آشنایی ندارند، گفت: بیش از ۱۴۰۰ موقوفه درمانی داریم که به مردم خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌دهند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ؛ حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی لحظاتی پیش در نشست مطبوعاتی ویژه تشریح برنامه‌های دهه وقف سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ضمن ابراز همدردی با زلزله‌زدگان کرمانشاه اظهار داشت: امام صادق(ع) فرمودند سه چیز بعد از مرگ برای انسان باقی می‌ماند. نخستین مورد فرزند صالح، دومین مورد نیز پایه‌گذاری سنت حسنه و در آخر نیز صدقه جاریه است.

وی گفت: در روایات متعددی منظور از صدقه جاریه را وقف دانسته‌اند. ما مفتخریم که یادگار پیامبر اکرم و ائمه در کشورمان را داریم چرا که وقف، سنت حسنه‌ای است که از حضرت زهرا سلام‌الله علیها و پیامبر صلی‌الله علیه و آله وسلم برای ما به یادگار گذاشته شده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور عنوان کرد: البته وقف فقط مختص اسلام نیست و در همه ادیان وجود دارد. وقف در موضوعات مختلف به دولت و ملت عزیزمان خدمات‌رسانی داشته و دارد. اصحاب رسانه باید به ترویج وقف بپردازند و ما از این عزیزان کمال تشکر و قدردانی را داریم اما کافی نیست و من تقاضا دارم که گزارشات را به صورت مستند کنید و به مردم ارائه دهید.

 

* ۲۵ درصد مراکز درمانی کشور موقوفه است / ۱۳۳ بیمارستان در کشور و ۳۰ بیمارستان در پایتخت موقوغه هستند

حجت‌الاسلام محمدی بر این اساس گفت: یکی از خدمات مهم موقوفات خدمات درمانی به دولت و ملت است. بیش از ۱۴۰۰ موقوفه درمانی از بیمارستان، درمانگاه و خانه بهداشت و … داریم. ۲۵ درصد مراکز درمانی کشور موقوفه هستند و ۱۳۳ بیمارستان در کشور و ۳۰ بیمارستان موقوفه در پایتخت داریم. اصحاب رسانه به چه میزان این را به مردم معرفی کرده‌اند؟

وی ادامه داد: خدمات علمی و آموزشی و فرهنگی دیگر بحث ماست. بیش از ۶ هزار موقوفه علمی و آموزشی از دانشگاه‌ گرفته تا مدارس داریم. بسیاری خبر ندارند که این خدمات آموزشی تا چه حد در اختیار مردم هستند. ما ۴۰ دانشگاه موقوفه داریم ممکن است حتی بسیاری از اساتید خبر نداشته باشند. ما ۱۴۰۰ مدرسه موقوفه داریم و ممکن است مدیران از این موضوع خبر نداشته باشند.

 

* ۵۰۰ هزار صفحه وقف‌نامه در سامانه اوقاف ثبت شده است

نماینده ولی‌فقیه در اوقاف در ارتباط با بعد عبادی موقوفات ابراز داشت: مساجد و تکایا به عنوان موقوفه هستند. ما بیش از ۷۰ هزار مسجد و ۱۵ هزار حسینیه داریم که در طول سال به مردم خدمات عبادی و فرهنگی می‌دهند.

حجت‌الاسلام محمدی هم‌چنین اضافه کرد: این موضوعات را مطرح کنید تا مردم به وقف‌کردن اشتیاق پیدا کنند و تشویق شوند.

وی در ادامه حرکت سازمان اوقاف را رو به جلو و حساب‌شده و هدفمند دانست و یادآور شد: اگر بخواهیم حقوق موقوفات و واقفین را استیفا کنیم، چند امر مهم لازم است‌. از سال ۹۱ تاکنون آن‌چه که از اسناد وقفی موجود بود، اسکن و در سامانه ثبت شد. این حرکت بی‌نظیری بود که در گذشته وجود نداشت. بیش از ۵۰۰ هزار صفحه وقف‌نامه را مطالعه و در سامانه ثبت کردیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بیان داشت: بعد از این اقدام، لازم بود که ما نسبت به اخذ سند مالکیت رسمی اقدام کنیم و در این جهت هم با تلاش‌ شبانه‌روزی اقدامی انقلابی را انجام دادیم. از سال ۱۳۰۶ که سازمان و قانون ثبت در ایران به وجود آمده تا پایان سال ۸۸، ۶۴۵۰۰ سند رسمی برای موقوفات گرفته شده است.

حجت‌الاسلام محمدی ادامه داد: از سال ۸۹ تاکنون نیز بیش از ۷۰ هزار سند رسمی برای موقوفات گرفته شد.

 

* امضاء ۱۸ تفاهم‌نامه با سازمان‌ها و نهادهای مختلف / مطالبات اوقاف از دستگاه‌های حکومتی به رقمی حدود بیش از ۵ هزار میلیارد تومان رسید

وی در ادامه اظهاراتش در جمع اصحاب رسانه درباره حل مشکلات افزود: ما ۱۸ تفاهم‌نامه با سازمان‌های مورد نیاز داشتیم که این تفاهم‌نامه را با ۱۶ سازمان از جمله وزارت جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، وزارت راه و شهرسازی و چندین سازمان دیگر اجرایی و مشکلات مردم را حل کردیم.

نماینده‌ ولی‌فقیه در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: اقدام دیگری که انجام دادیم این بود که بیش از ۱۱ هزار ملک در تصرف دستگاه‌های دولتی است که مستاجر اوقاف و بدهکار بودند. مطالبات اوقاف از دستگاه‌های حکومتی محاسبه شد که به رقمی حدود بیش از ۵ هزار میلیارد تومان رسید.

حجت‌الاسلام محمدی بر این اساس گفت: با قوت و به‌صورت جدی برای استیفای حقوق موقوفات در محاکم اقدام کردیم و نتایج خوبی هم داشت. پرونده‌هایی بعضاً ۶۰ سال در جریان بود که به سرانجام رسیدند. برخی از املاک از موقوفه خارج شده بود که آن‌ها را باز گرداندیم.

 

* مرمت ۱۰ هزار موقوفه نیازمند ۲۰ هزار میلیارد اعتبار است

وی در ارتباط با ساخت و ساز املاک موقوفه ادامه داد: بیش از ۱۰ هزار موقوفه باید ساخته شود و از خرابی دربیاید که برای این امر، ۲۰ هزار میلیارد بودجه نیاز داریم.

نماینده ولی‌فقیه ابراز داشت: پیگیری حق و حقوق موقافات از مستاجران نیز بحث دیگری است که در دستور کار ما قرار گرفت. ما درصد قابل توجهی از مستاجران موقوفات را شناسایی کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام محمدی هم‌چنین اضافه کرد: بیش از ۳۰ هزار از موقوفات در سطح کشور نیز شناسایی شدند. دوستان سال ۹۱ با اساتید دانشگاه نشستند و در نهایت ۱۶ شاخص کلی برای مدیریت و بهره‌وری موقوفات استخراج شد.

وی در ادامه به ناراحتی احتمالی مستاجران موقوفات از افزایش ناگهانی کرایه‌ها اشاره کرد و گفت: ممکن است برخی ناراحت شوند چرا که ۵۰ سال بدون پرداخت کرایه صاحب مغازه بوده‌اند‌.

 

* ۴۸ درصد از امامزادگان هدایت و نذورات دارند و مابقی هیچ‌گونه درآمدی ندارند

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در ارتباط با مدیریت بقاع متبرکه که یکی از وظایف مهم سازمان اوقاف هست، بیان داشت: هیچ امامزاده‌ای نیست که مدیریتش خارج از اوقاف صورت بگیرد. ۴۸ درصد از امامزادگان هدایت و نذورات دارند و مابقی هیچ‌گونه درآمدی ندارند. مدیریت این بقاع نیز برعهده هیئت امنا تشکیل شده از دل مردم است.

حجت‌الاسلام محمدی ادامه داد: برای اداره کردن امامزادگان مدیریت فرهنگی و عمرانی صورت گرفت‌. تا پایان سال ۸۸، ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار متر مربع عمران و آبادانی صورت گرفته اما از سال ۸۸ تاکنون حدود ۶ هزار و ۵۰۰ هزار متر مربع ساخت و ساز و آبادانی در امامزادگان شکل گرفته است.

 

* برپایی نماز جماعت در ۱۳۰۰ بقعه متبرکه / راه‌اندازی مراکز قرآنی در ۲۴۰۰ اماکن مقدس

وی در ادامه اظهاراتش در جمع اصحاب رسانه افزود: تا پایان سال ۸۸ در ۵۰۰ بقعه نماز جماعت برگزار می‌شد اما از سال ۸۹ تاکنون در ۱۳۰۰ بقعه نماز جماعت برگزار می‌شود. وعده‌های نماز نیز بستگی به ظرفیت بقاع دارد.

نماینده‌ ولی‌فقیه در بخش دیگری از سخنانش به راه‌اندازی مراکز قرآنی در امامزادگان تصریح کرد: از بعد از انقلاب تا سال ۸۸ فقط در ۴۰۰ بقعه امور قرآنی در جریان بود اما از سال ۸۸ تاکنون در ۲۴۰۰ بقعه امور قرآنی انجام می‌شود.

 

* حضور نمایندگان ۸۳ کشور در مسابقات بین‌المللی قرآن 

حجت‌الاسلام محمدی افزود: سال گذشته نمایندگان بیش از ۸۳ کشور در مسابقات بین‌المللی قرآن شرکت کردند که این سابقه است‌.

وی تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف را از وظایف خطیر رسانه‌ها و سازمان اوقاف دانست و تاکید کرد: وظایف مهم از اول انقلاب تا پایان سال ۸۸، ۱۳۰۹۶ موقوفه ثبت شده اما از ۸۹ تاکنون حدود ۱۵۶۱۷ موقوفه توسط مردم وقف شده است که اصحاب رسانه نقش بسزایی در وقوع این مهم داشته‌اند.

حجت‌الاسلام محمدی ایجاد وقف مشارکتی را بی‌سابقه دانست و یادآور شد: شورای نگهبان و مجلس این طرح را تایید کردند و در حال حاضر نیز سه بیمارستان فعالیت خودشان را به وسیله این طرح آغاز کرده‌اند.

 

*۷۰ درصد مردم با وقف و کارکرد وقف و خدماتش آشنایی ندارند

وی به ارتباط وقف و علم اشاره و عنوان کرد: یکی از سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب به شورای عالی انقلاب فرهنگی، ارتقاء تشویق مردم نسبت به ایجاد موقوفات برای تولید علم و فناوری است که این وظیفه به سازمان اوقاف محول شد که نتایج خوبی هم داشت.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از کم‌بودن تعداد موقوفات قرآنی پرده برداشت و گفت: ۷۰ درصد مردم با وقف و کارکرد وقف و خدماتش آشنایی ندارند و بخشی از این مهم بر گردن رسانه است.

حجت‌الاسلام محمدی در پایان شفافیت مالی در سازمان وقف را ستودنی خواند و خاطرنشان کرد: مدیریت ما در بیش از ۷۰۰ نقطه در سراسر کشور سیستمی است. ما اخذ پول به صورت دستی نداریم و اگر کسی این کار را انجام دهد، در واقع مرتکب تخلف شده است. در حال گذراندن شفاف‌ترین دوران سازمان اوقاف و امور خیریه هستیم‌.

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top

ارسال دیدگاه

 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تهران نیوز در وب منتشر خواهد شد
 1. ناشناس

  شماراست می گی حاج اقا.من کارمنداوقاف هستم.به ولای علی اینهاسامانه ای درست کرده اند که در هر نقطه از کشوردرامدموقوفات و بقاع اگربه حساب اوقاف ریخته شود در دم ۱۰درصد مبلغ از موقوفات و ۵ درصد درامد بقاع به حسابی تحت عنوان مدیریتی همان استان محل موقوفه یابقعه واریز میشه و مدیران کل می توانند هر جور صلاح بدانند این مبالغ را هزینه کنند واغلب نیروهایی از خودشان راجذب می کنند وحقوقش را از این محل می دهند.حقوق-بیمه عیدی -اضافه کاروماموریت و هزارچیز دیگر نیروهای قراردادی موقوفات و بقاع و بهره وری همه کارکنان از نیروهای رسمی و پیمانی و قراردادی که ماهی حداقل ۳۰۰هزارتومان تا حداکثر ۴۵۰هزارتومان است پرداخت می شود.حالا باز هم بروید وقف کنید.

  آبان ۲۴, ۹۶ در ۱۲:۴۳ ق.ظ
 2. حمید

  شماراست می گی حاج اقا.من کارمنداوقاف هستم.به ولای علی اینهاسامانه ای درست کرده اند که در هر نقطه از کشوردرامدموقوفات و بقاع اگربه حساب اوقاف ریخته شود در دم ۱۰درصد مبلغ از موقوفات و ۵ درصد درامد بقاع به حسابی تحت عنوان مدیریتی همان استان محل موقوفه یابقعه واریز میشه و مدیران کل می توانند هر جور صلاح بدانند این مبالغ را هزینه کنند واغلب نیروهایی از خودشان راجذب می کنند وحقوقش را از این محل می دهند.حقوق-بیمه عیدی -اضافه کاروماموریت و هزارچیز دیگر نیروهای قراردادی موقوفات و بقاع و بهره وری همه کارکنان از نیروهای رسمی و پیمانی و قراردادی که ماهی حداقل ۳۰۰هزارتومان تا حداکثر ۴۵۰هزارتومان است پرداخت می شود.حالا باز هم بروید وقف کنید.

  آبان ۲۴, ۹۶ در ۱۲:۴۳ ق.ظ
free geoip