هم اکنون عضو کانال تلگرام تهران نیوز شوید

رئیس شورای شهر تهران به خطر ساز بودن مخزن بنزین شهران اشاره کرد و گفت: اگر زلزله ای بیاید و دیواره های این مخزن بشکند، بی شک بنزین در خیابان های شهر جاری می شود و با یک جرقه آتش می گیرد.

به گزارش تهران نیوز ،معصومه آباد رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران در دویست و هفتاد و سومین جلسه علنی شورای شهر در تذکر پیش از دستور خود اظهار داشت: در رابطه با حوادث شهر تهران شاهد هستیم که امسال ۲۸۰ حادثه رخ داده است که بخش اعظم آن به علت اطلاع ناکافی از تأسیسات و محل لوله‌های انرژی است.

وی افزود: در برنامه ۵ ساله دوم شهرداری ماده ۶۱ را داشتیم که قرار بود طبق آن شهرداری نقشه عملیاتی و لوله‌های انتقال سوخت را برای شهر تهران تهیه کند و به لحاظ وجود گسل‌ها و لرزه‌خیزی و توسعه زیر سطحی این برنامه جزء اولویت‌های شهر تهران و از برنامه‌های سال اول شورا بود اما با گذشت ۳ سال هنوز این برنامه اجرایی نشده بلکه از اولویت نیز خارج شده است.

در ادامه مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران درباره تشریح جلسه روز گذشته شورای عالی معماری و شهرسازی که با حضور مسئولان مربوطه برای بررسی ابعاد حادثه شهران برگزار شد، گفت: در این جلسه بحث هایی مطرح شد و وزیر راه و شهرسازی نیز بارها تاکید کرد که قصدشان این است که چرایی وقوع حادثه روشن شود و نمی خواهند که مقصریابی شود.

وی با تاکید بر اینکه باید از چرایی وقوع این حادثه درس بگیریم، تصریح کرد: در این جلسه وزیر راه اعلام کرد که به مصاحبه های انجام شده کاری ندارد، اما در این جلسه نیز که با حضور مسئولان مرکز تحقیقات وزارت مسکن، آبفا و زمین شناسی برگزار شد، نیز قرار شد سیستم قضایی درباره چرایی و ابعاد این حادثه نظر بدهند.

چمران  همچنین پیشنهاد داد که کانال مشترک شهری در بزرگراه ها و خیابان های جدیدالتاسیس در دستور کار شهرداری قرار بگیرد و گفت: با تاسیس این کانال زیرساخت های آب و برق در یک کانال قرار می گیرند و لوله های گاز نیز با حفظ فاصله حریمشان با سایر زیرساخت های شهری رعایت می شود.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: موضوع دیگر مسیر مترو است که باید قبل از احداث محل مورد نظر بررسی شود که اگر فضای خالی وجود داشت با احتیاط پروژه انجام شود زیرا در حادثه شهران استنباط شده است که حفره بزرگی در محل وجود داشته و گاز در آن جمع شده  است به همین منظور باید در قراردادها مطالعات ژئوفیزیک وجود داشته باشد.

چمران با بیان اینکه مسئولان وزارت راه معتقدند که سیستم ها در منطقه شهران انفجار را نشان نمی دهند، افزود: در پاسخ به این مسئولان گفتیم اگر انفجار رخ نداده، پس حتما یک لرزش رخ داده، چرا سیستم ها این لرزش ها را هم نشان نمی دهند.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد:  باید این اسکن های خاک در قراردادها یا مطالعات ژئوفیزیکی لحاظ شود.

چمران همچنین به خطرساز بودن مخزن بنزین شهران اشاره کرد و گفت: اگر زلزله ای بیاید و دیواره های این مخزن بشکند، بی شک بنزین در خیابان های شهر جاری می شود و با یک جرقه آتش می گیرد. تا به حال نیز چندین تانکر در سربالایی های شهران چپ کرده اند، اما خداروشکر در این مکان فرد سیگاری نبوده تا آتش سوزی یا انفجاری رخ دهد.

وی با اشاره به اینکه در شورای سوم و چهارم بارها به وزارت نیرو در خصوص خطرات این موضوع تذکر دادیم، خاطر نشان کرد: نباید ایستگاه پمپ بنزین در وسط مرکز مسکونی یا خانه های مردم باشد.

رئیس شورای شهر تهران گفت: وزیر نفت باید این موضوع را پیگیری کند زیرا همه تانکرهای شهر از این نقطه سوختگیری می‌کنند البته مخزن دیگری در منطقه‌ای دیگر وجود دارد که به این خطرناکی نیست.

 

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top

ارسال دیدگاه

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تهران نیوز در وب منتشر خواهد شد
free geoip