هم اکنون عضو کانال تلگرام تهران نیوز شوید
شناسه خبر:289321

مهر ۱۹, ۱۳۹۶ و ۸:۱۳ ق.ظ

در گفت‌وگوی «تهران نیوز» با پلیس سرشناس جنوب تهران مطرح شد؛

قلب پلیس امانتدار دردهای مردم است/ قالیباف سبب تحول در نیروی انتظامی شد

معاون سابق کلانتری شهرستان ری با بیان اینکه قلب ما پر از مشکلات و دردهای مردم است که پیش ما به امانت گذاشتند و باید از آن‌ها مراقب کنیم گفت: همه باید نسبت به مسائل و ناهنجاری‌های موجود در اجتماع حساس باشند چرا که ممکن است عدم پیگیری آن فردا گلوگیر خانواده‌های خودشان باشد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ، در سال ۱۳۷۰ بود که شهربانی جمهوری اسلامی ایران، ژاندارمری و نیز کمیته انقلاب اسلامی با هم ادغام شدند و نهادی به‌عنوان نیروی انتظامی تشکیل شد که به‌طور رسمی مسئول حفظ امنیت داخلی کشور شد.

هم‌اکنون نیروی انتظامی بنا بر وظایفی که برعهده دارد دارای قسمت‌های متعددی از جمله پلیس پیشگیری، اطلاعات و امنیت عمومی، راهور، فتا و … است. این سبز پوشان علاوه بر این‌که در حفظ امنیت داخلی تلاش می‌کنند نگهدار مرزهای این کشور نیز هستند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار خود با فرماندهان و مدیران و روسای عقیدتی و سیاسی نیروی انتظامی در سال ۹۴، این نیرو را «مظهر حاکمیت و امنیت» جمهوری اسلامی خواندند و با تأکید بر این‌که ایجاد امنیت فردی، اجتماعی، اخلاقی، روحی و روانی در جامعه از مهم‌ترین مسئولیت‌های نیروی انتظامی است، فرمودند: لازمه برقراری امنیت، «اقتدار پلیس» است اما این اقتدار باید همراه با عدالت، مروت و ترحم باشد.

رهبر انقلاب اسلامی اهمیت ایجاد و استقرار امنیت به‌عنوان مأموریت اصلی نیروی انتظامی را نشان دهنده اهمیت سازمان این نیرو دانستند و افزودند: ایجاد امنیت مقوله ای تبلیغاتی و لسانی نیست بلکه وجود امنیت را باید مردم احساس کنند.

ایشان با تأکید بر اینکه نیروی انتظامی در ابعاد مختلف امنیت، اعم از امنیت در رفت و آمد جاده ای، امنیت شهرها، مرزها و مراکز مختلف نباید به هیچ حدی قانع باشد، تأمین امنیت روانی جامعه را یکی از موارد بسیار مهم دانستند و خاطرنشان کردند: مقابله با ناامنی های روانی در جامعه همچون نگرانی خانواده ها از حضور فرزندانشان در خیابانها و بوستانها به دلیل احتمال کشیده شدن آن‌ها به سمت مواد مخدر و یا نگرانی از کشانده شدن جوانان به سمت فحشا و منکرات، بسیار بااهمیت‌تر از مقابله با ناامنی‌های فیزیکی است و باید با چنین ناامنی هایی به‌طور جدی مقابله شود.

رهبر انقلاب اسلامی جولان دادن برخی جوان‌های سرمستِ غرورِ ثروت با خودروهای گران قیمت در خیابان‌ها را یکی دیگر از مظاهر ایجاد ناامنی روانی در جامعه برشمردند و تأکید کردند: نیروی انتظامی باید برای ابعاد مختلف ناامنی برنامه داشته باشد و با آنها مقابله کند.

به‌مناسبت هفته نیروی انتظامی در خدمت یکی از نیروهای بازنشسته انتظامی هستیم که از اوایل انقلاب کار خود را با نهضت سوادآموزی شروع کرد. او بعد از مدتی به‌صورت افتخاری به خدمت کمیته انقلاب درآمد و بعد از ادغام نیز در خدمت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی درآمد و بعد از ۳۰ سال پاسداری با سمت معاونت کلانتری شهرری بازنشسته شد.

سرهنگ ابراهیم زارعی ، بازنشسته نیروی انتظامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز، در ارتباط با هفته نیروی انتظامی اظهار داشت: نیروی انتظامی به عنوان یکی از ستون‌های اصلی نظام  و الزامات کشور می‌باشد و افرادی که در آن فعالیت می‌کنند سعی بر پاک نگه داشتن این ارگان دارند.

قالیباف سبب تحول در نیروی انتظامی شد

زارعی با بیان این‌که راه خدمت کردن در نظام، عشق است،‌ گفت: افرادی که وارد نیروی انتظامی می‌شوند باید بدانند اینجا جای بلند پروازی نیست و تنها باید برای رضای خدا خدمت کنند.

وی در مورد شایعاتی مبنی بر این‌که نیروی انظامی در گشت ارشاد، مردم را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد، خاطرنشان کرد: بحث ارشادات توسط مسئولان رده بالا صورت می‌گرفت و هیچ‌گونه ضرب و شتمی صورت نمی‌گرفت و اگر فردی مورد برخورد فیزیکی قرار می‌گرفت حتما با نیرویی که این خطا را انجام داده برخورد می‌شد.

زارعی حضور سردار قالیباف را سبب تحول در نیروی انتظامی دانست و تاکید کرد: نیروی انتظامی در زمان سردار قالیباف جان گرفت، یادم است قبل از ایشان در یکی از کلانتری‌ها که خدمت می‌کردیم ماشین نداشتیم و مجبور بودیم از وسایل شخصی خود برای عملیات‌ها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: برای گشت‌زنی در منطقه مجبور بودیم از نیروهای سپاه پاسداران موتور قرض کنیم و عملیات انجام دهیم، اما زمانی که سردار قالیباف فرمانده نیروی انتظامی شد بسیاری از مشکلات حل شد.

چهره نام آشنای نیروی انتظامی در شهرستان ری تصریح کرد: در آن زمان سرقت وسایل داخل خودرو زیاد بود به‌عنوان نمونه یاد دارم، در آن زمان سه جوان که توسط یکی از مخبران ما شناسایی شده بودند در خیابان جوانمرد فصاب، گودالی به عمق ۳۰متر ایجاد کرده بودند و در آن‌جا ماشین‌های دزدی را نگهداری می‌کردند و وسایل داخل آن را به فروش می‌رساندند.

زارعی همچنین با تاکید بر این‌که هیچ کسی خلافکار به دنیا نمی‌آید بلکه تخلفات کوچک آن را به این سمت می‌کشاند، عنوان کرد: به‌طور مثال فردی ممکن است با یکبار استفاده از مواد مخدر در دام خلاف‌های سنگین‌تر بیفتد. در همین شهر ری شخصی را داشتیم که در خانه درگیر شد و از خانه بیرون می‌زند و در همین اوضاع یک دوست ناباب او را وادار به استفاده از مواد مخدر کند که همان یکبار باعث معتاد شدن شخص شد.

این بازنشسته نیروی انتظامی اذعان کرد: مسئولان نیروی انتظامی باید با مردم تماس بگیرند و در اماکن مختلف از جمله مسجد رفت و آمد کنند و از مشکلات مردم با خبرشوند، از طرفی مردم نیز با این دستگاه ارتباط نزدیک داشته باشند.

معاون سابق کلانتری شهرستان ری افزود: در زمانی که بنده مسئولیت داشتم اکثر کسبه بنده را می‌شناختند و اطلاعاتی در خصوص خلافکارها منطقه به بنده می‌دادند.

 

 

قلب پلیس امانتدار دردهای مردم است

وی در بیان خاطره‌ای به اهمیت ارتباط مردم با نیروی انتظامی تاکید کرد و گفت: زمانی که به عنوان مسئول پذیرش مواد مخدر بودم شخصی پیش بنده آمد و اعلام کرد پسرش معتاد است و از ما خواست او را دستگیر کنیم، زمانی که به درب خانه این فرد رفتیم پسر این شخص با اندامی ورزشکاری که تازه در دام اعتیاد افتاده بود از درب خانه خارج شد و زمانی که دست او را گرفتم و خود را به او معرفی کردم سعی کرد فرار کند و با قدرت بدنی که داشت تنهایی نمی‌توانستم حریف شخص بشوم به همین منظور از مردمی که در کنار ما ایستاده بودند تقاضای کمک کردم که آن‌ها هم دریغ نکردند و همگی او را وارد ماشین کردند.

زارعی با اشاره به این‌که قلب ما امانتدار مردم است، خاطرنشان کرد: قلب ما پر از مشکلات و دردهای مردم است که پیش ما به امانت گذاشتند و باید از آن‌ها مراقب کنیم.

این نیروی خدوم نیروی انتظامی با بیان این‌که مردم ما مردم قدرشناسی هستند، یادآور شد: زمانی که مسئولیتی را می‌پذیریم باید برای آن زمان بگذاریم و تمام‌قد پای کار خود بیاستیم نه اینکه فقط اسم مسئولیت را با خود بکشیم چرا که اگر کاری انجام ندهیم، در این دنیا و  در آخرت زیان می‌بینیم.

وی ادامه داد: مردم باید نسبت به مسائل و ناهنجاری‌های موجود در اجتماع حساس باشند چرا که ممکن است عدم پیگیری آن فردا گلوگیر خانواده‌های خودشان باشد.

زارعی در توصیه به مردم در خصوص برخورد با عاملان ناهنجاری در جامعه گفت: مردم زمانی که یک تخلف یا جرم را دیدند مستقیما وارد نشوند و از طریق نیروی انتظامی پیگیر باشند.

 

والدین مراقب فرزندانشان باشند / اظهار نظرهای اخیر در ارتباط با مواد مخدر به ضرر جامعه است

معاون سابق کلانتری شهرستان ری در ارتباط با استفاده از شبکه‌های مجازی به خانواده‌ها این‌گونه توصیه کرد: والدین مراقب فرزندان خود باشند و سعی کنند رفت‌ و آمد، دوستان و گوشی آن را کنترل کنند، قبل از این‌که به منجلاب بیفتند.

وی گفت: در زمان خدمت بنده اشخاصی وجود داشتند که خواهان عدم رسیدگی به پرونده نزدیکانشان بودند اما بنده هیچ موقع این کار را نکردم و مسئولیت خود را انجام می‌دادم.

زارعی در مورد کوپنی شدن مواد مخدر افزود: بنده مخالف این کار هستم چرا که به ضرر جامعه است.

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top

ارسال دیدگاه

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تهران نیوز در وب منتشر خواهد شد
free geoip