هم اکنون عضو کانال تلگرام تهران نیوز شوید
شناسه خبر:275515

مرداد ۲۶, ۱۳۹۶ و ۱۲:۱۶ ب.ظ

«تهران نیوز» گزارش می‌دهد؛

بررسی علل و عوامل مخالفت با محدودیت سن ازدواج دختران

تلاش برخی گروه‌ها برای تصویب قانون منع ازدواج زیر ۱۸سال برای دختران، موضوعی است که از نظر شرعی مشکل دارد و دست خانواده ها را برای ازدواج فرزندانشان می بندد و اجرای آن به صلاح کشور نیست.

به گزارش تهران نیوز ، سازمان ملل، ‌قطعنامه‌ای را برای منع ازدواج کودکان یا به عبارتی افراد زیر ١٨ سال تصویب کرده است، ‌قطعنامه‌ای که در کمیته حقوق بشر سازمان تصویب شد و خبر از این می‌داد که بیشتر کشورها به آن پیوسته‌اند و اندک کشورهایی هم هستند که به آن نپیوسته‌اند یا مشروط پیوسته‌اند. ایران یکی از این کشورهاست که زیربار منع ازدواج افراد زیر ١٨ سال نرفته است و به طور مشروط به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته است؛ البته موارد دیگری هم در کنوانسیون دیده می‌شود که ایران با پذیرش آنها مشکل داشته و در مغایرت با موازین اسلامی می‌دیده است.

قبل از انقلاب دختر زیر ۱۶ سال اجازه ازدواج نداشت و اگر اصرار داشتند، دست روی شناسنامه می بردند تا سنشان را بالا ببرند اما بعد از انقلاب چون بحث شرعی مطرح شد، سن ازدواج ۱۳ سال اعلام شد. همچنین قبل از انقلاب،در بحث ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی و ماده ۱۲۰۹ سن رشد ۱۸ سال بود و دفاتر اسناد رسمی ازدواج حق نداشتند ازدواج زیر ۱۸ سال را ثبت کند، بعد از انقلاب ماده ۱۲۰۹ حذف و ماده ۱۲۱۰ اصلاح شد و اعلام شد که کسی نمی تواند به خاطر سن رشد مهجور بماند یعنی سن بلوغ اصل بود؛ البته برای ازدواج در تمام دنیا، سن رشد ملاک است اما ما مسئله شرع را هم داریم و لذا سن بلوغ مطرح می شود.

درهم آمیختن مباحث شرعی با اصول روانشناسی و حقوقی کودکان، ‌مساله‌یی ست که باید توسط روانشناسان و حقوقدانان و البته علما و فقهای دینی مورد بررسی قرار گیرد و به توافق نرسیدن بر سر تعریف کودک یکی از این موارد است. ‌محور قرار گرفتن سن بلوغ شرعی در ایران، مساله‌یی است که از تعریف کودک و سن کودکی بوده است. کمیته حقوق کودک اذعان کرده که تفاوت قانونی موجود میان سن کودک در مورد پسران و دختران با اصل منع تبعیض، در تعارض است، تعارضی که در ایران سن قانونی و شرعی اتمام دوران کودکی را برای دختران ٩ سال قمری و برای پسران ١۵ سال قمری می‌داند و در سطح جهانی این عدد برای هر دو جنس، ١٨ سال است.

نمی توانیم مانع ازدواج زیر۱۸ سال شویم

محمدعلی اسفنانی نماینده سابق مجلس از الزاماتی می‌گوید که در ایران برای پیوستن مشروط به کنوانسیون قانع‌کننده است. او در این خصوص گفت: هر کشوری یک‌سری الزامات برای خودش دارد، نمی‌شود که به همه پروتکل‌های دنیا به شکل غیرمشروط بپیوندیم. همین که در این مصوبه، ازدواج زیر ١٨ سال را منع می‌کنند، خودش مشکل دارد.

وی در خصوص ایجاد الزام برای افراد زیر ١٨ سال به آموزش و پرهیز از ایجاد امکان برای ازدواج آنان گفت: آن مواردی که خود خانم‌ها و آقایان تمایل دارند، حتی اگر زیر ١٨ سال باشد را چه کنیم؟ اگر جلوی این اتفاق را بگیریم، ‌روابط نامشروع زیاد می‌شود، باید از بروز روابط نامشروع جلوگیری کنیم. وقتی شرع اجازه می‌دهد که خانم یا آقای ١٧ ساله ازدواج کند و رابطه شرعی و حلال داشته باشد، ما نمی‌توانیم منع‌شان بکنیم. با اینکار به روابط نامشروع دامن زده‌ایم.

سن قانونی ازدوج؛ دختران ۱۳ سال و پسران ۱۵ سال

شیرین احمدنیا استاد دانشگاه با بیان اینکه در ایران نیز تقریبا حدود ۱۷ درصد دختران پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی ازدواج کرده‌اند، افزود: طبق آمار یونیسف، سه درصد از دختران هم پیش از رسیدن به سن ۱۵ سالگی ازدواج می‌کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه سن ازدواج قانونی در ایران برای دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵ سال درنظر گرفته شده است، در تبیین عوامل ازدواج دختران در دوران کودکی، به ریشه‌های فرهنگی و اقتصادی این موضوع اشاره کرد و گفت:‌ در برخی از مناطق به ازدواج به عنوان استراتژی گسترش پیوندهای خانوادگی نگریسته می‌شود و در این جوامع دختران و پسران بعد از تولد و حتی ما قبل از آن برای یکدیگر نشان می‌شوند.

افزایش طلاق در دختران زیر سن ۱۸ سال

در این میان، فاطمه ذوالقدر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نظر متفاومتی دارد و با اجرای قانون منع ازدواج زیر ۱۸ سال موافق است. وی در گفتگو با میزان گفته است که در مجموع با توجه به ۲۰۰۰هزار مورد طلاقی که در کشورمان صورت گرفته است، ۱۷ درصد این طلاق ها برای دخترانی بوده است که زیر ۱۸سال سن داشته اند.

عضوهیئت رئیسه فراکسیون زنان معتقد است: بدون شک ازدواج های زیر ۱۸ سال سبب می شود که افسردگی و مشکلاتی از این قبیل گریبانگیر این دسته از زنان شود که بدون شک این اتفاق تبعات بسیاری را به دنبال دارد.

ذوالقدر با بیان اینکه ازدواج دختران کم سال بیشتر به خاطر فقر خانواده آنها صورت می گیرد، گفت: ما در کمیسیون فرهنگی در دیداری که با مراجع تقلید در قم داشتیم این موضوع را بیان کردیم و قرار شد آیت الله نوری همدانی کتباً جواب خود را پیرامون نظرشان درباره ازدواج دختران زیر ۱۸ سال را به ما ارائه دهند.

ممنوعیت ازدواج زیر۱۸ سال برای دختران، بی مفهوم است

مینو اصلانی مسئول سازمان بسیج جامعه زنان کشور در گفت و گو با خبرنگار سرویس اجتماعی «تهران نیوز» با اشاره به ازدواج دختران زیر ۱۸ سال گفت: همانطور که می دانیم، برخی سازمان های بین المللی، سن کودک را تا ۱۸ سال اعلام کرده اند و این موضوع کاملا ضد انسانی و اخلاقی است.

وی ادامه داد: در کشور ما ازدواج دختران زیر ۱۳ سال ممنوع است و بالای ۱۳ سال در اختیار خانواده ها است و ما نباید آزادی‌ها و حقوق شهروندی مردم را محدود کنیم به دلیل دیدگاه‌های سیاسی خودمان و نباید برنامه‌هایمان را بر اساس کنوانسیون‌هایی که غرب توسط اندیشمندانش که آن هم در حال حاضر پذیرفته نیست قرار دهیم.

اصلانی تاکید کرد: چرا ما باید آزادی مردم را به دلیل نگرش‌های غلط خود محدود کنیم؛ مردم آزادند که فرزندانشان با توجه به شرایط فعلی ازدواج کنند و همانطور که می دانیم،بلوغ به سن پایین رسیده است و چرا ما نگران این نیستیم که سن بلوغ پایین آمده و مسائل غیراخلاقی شکل می‌گیرد؛ برای کنترل مسائل غیر اخلاقی باید اجازه دهیم ازدواج صورت بگیرد.

مسئول سازمان بسیج زنان کشور تصریح کرد: خانواده ها حق دارند که برای فرزندان خود تصمیم بگیرند و نمی توان با قانون های بین المللی، جلوی ازدواج جوانان را گرفت و به اعتقاد بنده، ممنوعیت ازدواج زیر ۱۸ سال واقعا ظلم و جفا به دختران است و هر فردی آزاد است که خودش برای آینده اش تصمیم بگیرد و باید همه شرایط و جوانب را برای این کار بسنجد.

تصویب قوانین ممنوعیت ازدواج زیر ۱۸ سال باعث فساد در جامعه می شود

سید محمدیاشار نادری مسئول اداره اجتماعی سازمان بسیج مستضعفین در گفت و گو با خبرنگار سرویس اجتماعی «تهران نیوز» با اشاره به مبحثی همچون ممنوعیت ازدواج برای دختران زیر ۱۸ سال گفت: اگر روزی، قانون منع ازدواج برای دختران زیر ۱۸ سال تصویب شود، این قانون خلاف شرع است و باعث ایجاد فساد در جامعه خواهد شد زیرا که دختران به واسطه فضای مجازی زود تر از گذشته به بلوغ فکر می رسند.

وی افزود: ازدواج نهادی متناسب با سـرشـت انسانی و پاسخی به نیازهای عاطفی و جسمی انسان است و قـدمـت این نهاد و همزمانی آن با آغاز پیدایش بشر، مؤید فطری بودن آن است.

نادری تصریح کرد: ازدواج،همواره در طول تاریخ با تحـولات شرایط فرهنگی، اقتصادی، اجـتـماعی، سیاسی، حقوقی و تغییر در هنجـارها و ارزش‌هـای هر جامعه، دستخوش تـغـییر شده و نوع، کارکـرد، زمان شـکل‌گیری و آثـار حقوقی آن متفاوت بـوده؛ آن چنان که در خانواده‌هـای گسترده، ازدواج مبتنی بر تصمیم اعضای خانواده بوده که با تضعیف ایـن الگو، انتخاب آزاد هـمسر در بـسـیاری جـوامع بـروز یافته است.

به گزارش تهران نیوز، به نظر می رسد تلاش برخی گروه ها برای تصویب قانون منع ازدواج زیر ۱۸سال برای دختران،موضوعی است که از نظر شرعی مشکل دارد و دست خانواده ها را برای ازدواج فرزندانشان می بندد و اجرای آن به صلاح کشور نیست.

 

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top

ارسال دیدگاه

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تهران نیوز در وب منتشر خواهد شد
free geoip