هم اکنون عضو کانال تلگرام تهران نیوز شوید
شناسه خبر:324671

دی ۱۹, ۱۳۹۶ و ۵:۳۴ ب.ظ

در میزگرد تخصصی «رویکرد قیام 18دی» در مجتمع رسانه‌ای آفتاب بررسی شد:

قیام ۱۸دی شهرری، حرکتی تاثیرگذار در پیروزی انقلاب که مظلوم واقع شده است

قیام ۱۸دی مردم ری، حرکتی تاثیرگذار در پیروزی انقلاب بود که در این روز چهار شهید تقدیم انقلاب شد اما امروز در سایه بی‌مهری مسئولان، مظلوم واقع شده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، روز دوشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۵۷ که برای گرامیداشت شهدای مشهد، قزوین و کرمانشاه عزای عمومی اعلام شده بود، مردم شهرری در ادامه حرکت های انقلابی خود از حرم حضرت عبدالعظیم تا میدان شهرری بر علیه رژیم پهلوی تظاهرات کردند که با  تیراندازی عوامل رژیم چهار نفر به شهادت رسیدند و بیش از ۵۰نفر مجروح شدند.

شهرری با ۷هزار سال قدمت تاریخی نقطه عطفی در تاریخ ایران است و همواره مرکز فعالیت های سیاسی، مذهبی، تاریخی و اجتماعی بوده است. پس از پایتخت شدن تهران در سال ۱۲۱۰، به مرور شهرری مورد کم توجهی قرار گرفت و اکنون شاهد انواع معضلات و آسیب هایی هستیم که از تهران به سمت ری سرریز می شود.

شهرری  بیشترین  نقش را در پیروزی انقلاب اسلامی داشته است اما کمترین سهم را از انقلاب برده و مورد فراموشی واقع شده است و حتی برخی امتیازات و حقوق از ری سلب شد که نماینده مستقل در مجلس و فرماندهی انتظامی دو نمونه بارز است که کمبود آن مشکلاتی ایجاد کرده است.

همانگونه که شهرری مظلوم واقع شده است، شهدای ری نیز مظلوم هستند. قیام مردم ری که باعث سرعت فرایند پیروزی انقلاب شد اکنون فراموش شده است. کمتر کسی است که در مورد قیام ۱۸دی چیزی بداند. غفلت مسئولان محلی و ملی از این موضوع مهم تاریخی و انقلابی موجب شده است تا حتی بسیاری از جوانان شهرری نیز اطلاعی در این باره نداشته باشند.

دیدار مردم ری با مقام معظم رهبری در سالروز قیام ۱۸دی از دیگر مطالبات مطرح شده در این مورد است که هرساله مسئولان قول می دهند شرایطی فراهم کنند تا مردم ری نیز در روز ۱۹دی همراه با مردم قم با حضرت آقا دیدار داشته باشند ولی تاکنون نتیجه ای حاصل نشده است.

علت مظلوم و مغفول واقع شدن قیام ۱۸دی شهرری چیست؟

برای پاسخ به این سوال در مجتمع رسانه ای آفتاب میزگردی تخصصی برگزار کرده و با مسئولان شهرری گفت‌وگو کرده ایم. مسئولان نیز این قیام را حرکت تاثیرگذار در پیروزی انقلاب دانسته و بر ترویج فرهنگ حرکت های انقلابی تاکید کردند.

*دیدار خانواده‌های شهدا با رهبر معظم انقلاب جزو زیباترین تجلیل‌ها است

حجت الاسلام والمسلمین عبدالعلی ابراهیمی امام جمعه موقت شهرری در این میزگرد تخصصی، اظهار کرد: یک حسی باید در جامعه باشد که همه خودشان را مدیون شهدا بدانند و برای خدمت‌رسانی به آن‌ها از هیچ کوششی دریغ نکنند، بدانند که برای رسیدن به کمال، هیچ مقامی بهتر از شهادت نیست.

ابراهیمی گفت: همه کسانی که به دنبال ایده برتر هستند، نمی‌توانند به صورت پروانه‌وار به دور خانواده‌های شهدا و خود شهدا نچرخند؛ پیامبر اسلام فرمودند “تعصب چیز خوبی است و حمزه از جمله کسانی بود که نسبت به من تعصب داشت و تا زنده بود، اجازه نمی‌داد کسی به من کوچک‌ترین تعرضی بکند”.

وی تعصب به شهدا شهر را یک امر پسندیده برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر تعصب وجود نداشته باشد، هر کدام از مسئولان وظیفه دارند این حس را تزریق کنند تا مردم، خودشان را مدیون شهدا بدانند.

امام جمعه موقت شهر ری بیان کرد: وقتی در ارتباط با تجلیل از یک شهدا در یک محل پای مردم آن محله به میدان می‌آید، انصافا تجلیل شایسته‌ای صورت می‌گیرد. در موضوع شهدای قیام ۱۸ دی ری نیز وظیفه ما همین است؛ به عبارت دیگر  ورزشکاران، مسئولان و فرهنگیان باید پیش‌گام باشند‌ و این تفکر اشتباهی است که بگوییم فقط ۴ نفر شهید شده و اهمیت ندهیم.

ابراهیمی با اشاره به اینکه قطره قطره خون این ۴ شهید ارزشمند است عنوان کرد: اگر در این بخش قصور کردیم باید به پیشگاه خداوند پناه ببریم و عذرخواهی کنیم. تمام دستگاه‌ها می‌بایست برای جبران نواقص گذشته تلاش کنند‌ در حالی که ما در شهرری همه زمینه‌ها برای تجلیل شایسته از شهیدان ۱۸ دی را داریم.

وی اذعان داشت: این ۴ شهیدی قیام ۱۸ دی ماه شهر ری، اگر برای گروهک‌های تکفیری و سایر گروهک‌ها بودند، مراسم‌های بزرگی می‌گرفتند و بزرگ‌نمایی می‌کردند؛ در اغتشاشات اخیر نیز موضوع کشته‌سازی در دستور کار دشمنان قرار داشته است.

امام جمعه موقت ری تلاش برای مردمی برگزار شدن مراسم تحلیل از شهدا مهم بر شمرد و تصریح کرد: ما راه‌های گوناگونی برای تجلیل از شهدا داریم که دیدار خانواده‌های شهدا با رهبر معظم انقلاب جزو زیباترین تجلیل‌هاست.

ابراهیمی از دیدار مردم ری با رهبر معظم انقلاب خبر داد و  عنوان کرد: اختصاص یک روز برای دیدار مردم ری با رهبر معظم انقلاب میسر نیست چرا که دفتر ایشان اعلام کرده که قصد افزایش برنامه‌های حضرت آقا را ندارند. اما فکر می‌کنم می‌توانیم پیگیری کنیم تا همراه با مردم قم در روز ۱۸ دی به دیدار معظم‌له برویم، ما به کمک مسئولان شهرستان می‌توانیم این را پیگیری کنیم تا به نتیجه برسد.

وی خاطرنشان کرد: امام جمعه شهرری نیز در جلسه‌ای به پررنگ کردن نقش مردم در برگزاری مراسم بزرگداشت قیام ۱۸ دی مردم ری نیز تاکید داشتند که مورد تایید بنده هم هست.

*یکی از اماکن و معابر شهرری به نام قیام  هجده دی نامگذاری می شود

هدایت الله جمالی پور فرماندار ویژه شهرستان ری نیز با بیان اینکه شهرری یکی از شهرهای مهم و نقطه عطفی در تاریخ ایران است و در همه ادوار مورد توجه بزرگان و نخبگان بوده است، گفت: در طول هزاران سال گذشته بسیاری از حرکت های مهم سیاسی تاریخی و اعتقادی در ری صورت گرفته و در تاریخ جهان اثرگذار بوده و ۱۸ دی نیز یکی از حرکاتی است که در انقلاب اسلامی اثرگذار بوده ولی مظلوم واقع شده است.

وی افزود: شهرری قبل از انقلاب یک پایگاه مهم تحولات و ساماندهی نیرو علیه رژیم بود که در ۱۸دی با بیانیه جامعه روحانیون مبارز و اعلام عزای عمومی، مردم در شهرری به خیابانها می آیند و در این حرکت  چهار شهید تقدیم انقلاب می شود.

فرماندار ری با بیان اینکه حرکت تاریخی ۱۸دی روند پیروزی انقلاب را سرعت بخشید، ادامه داد: متاسفانه این حرکت تاریخی خیلی در مجامع مورد توجه قرار نگرفته که به دلیل مظلومیت مردم ری است.

جمالی پور تصریح کرد:  از وقتی  تهران به عنوان پایتخت انتخاب می شود به مرور جایگاه شهرری که یکی از مراکز مهم سیاسی و اجتماعی بود تضعیف می شود تا گستره تهران روی ری را می گیرد و حرکت های ری را تحت تاثیر قرار می دهد و حرکت ۱۸دی نیز به دلیل سیطره تهران بر ری فراموش شده است.

وی با اشاره به حرکت میرزا رضای کرمانی و تحصن علما در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) گفت:  ری همواره مرکز فعالیت های تاثیرگذار بوده است و باید تلاش کنیم این قیام به عنوان نماد انقلابی مردم ری در کنار سایر فعالیت ها به عنوان یک حرکت تاریخ ساز مورد توجه واقع بشود.

فرماندار ری بیان کرد: امسال مراسم بزرگداشت شهدای ۱۸دی، با یک ابتکار جدیدی برگزار می شود و با پیشنهاد بنیاد شهید و سایر مسئولان قرار است یادواره ۲۷۰۰شهید دفاع مقدس ری و ۴شهید هجده دی همزمان برگزار شود بلکه با این مراسم گرامیداشت، این حرکت وسیع تر و ماندگار تر شود.

جمالی پور برای نامگذاری یکی از اماکن و معابر شهرری به نام قیام  هجده دی قول مساعد داد.

*قیام مردم ری اگر بالاتر از قیام مردم قم نباشد، حداقل پایین‌تر هم نبوده است

حسن خلیل آبادی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدا اظهار داشت: روز ۱۸ دی یک روز تاریخی برای مردم شهرری است، در آن روز بسیاری از مردم برای تظاهرات آمده بودند، که چهار نفر از اهالی شهرستان ری در این قیام توسط نیروهای رژیم پهلوی به شهادت رسیدند،

وی گفت: از ۱۸ دی تا ۲۲ بهمن نیز تعدادی دیگر از عزیزان‌مان به شهادت رسیدند که به نام شهدای انقلاب معروف هستند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش با بیان این‌که شهدای قیام ۱۸ دی شهرری نیز همانند سایر عرصه‌ها مظلوم واقع شده‌اند، افزود: قیام مردم ری اگر بالاتر از قیام مردم قم نبود، حداقل پایین‌تر هم نبوده است.

وی با تاکید بر این‌که ری مرکز تحولات سیاسی کشور است، عنوان کرد: بسیاری از بزرگان انقلاب در خانه علمای ری نظیر مرحوم حجت‌الاسلام درچه‌ای و آیت‌الله غیوری مخفی می‌شدند، در حرم هم سخنرانان مطرحی روشنگری می‌کردند، به‎همین دلیل شهرری مرکز بسیاری از اقدامات سیاسی کشور بود.

خلیل‌آبادی بیان داشت: مردم ری مظلوم واقع شده‌ایم اما شهدای دارای مقام شامخ و نماد ایثار هستند. در مکتب اسلام نیز بالاترین مقام را شهدا دارند. تمام فرهنگ ما مملوء از رشادت‌های شهدای انقلاب، دفاع مقدس تا شهدای مدافع حرم است، آن‌هایی که شهید شدند به‌دنبال چیزی نبودند چراکه چیزی باقیمت‌تر از جان نیست. کسانی که در راه دین به شهادت رسیدند، الگوهای فرهیخته‌ جامعه بودند.

وی با بیان این‌که اگر مردم ما در دنیا سربلند هستند، به خاطر ایثار و از خودگذشتگی شهدا است، افزود: ما در برابر شهدا سر تعظیم فرود می‌آوریم، امروز مفتخریم که در شورای شهر دوره پنجم دو فرزند شهید داریم و بیش از دو سوم نیز یا جانباز هستند یا پدران‌شان جانباز هستند، برخی هم زندانیان سیاسی قبل از انقلاب و رزمنده بودند، بنابر این طبیعی است که فرهنگ ایثار و شهادت در بین اعضای شورای فعلی وجود داشته باشد.

عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش در پایان تصریح کرد: بنده به‌دنبال احقاق حقوق مردم ری هستیم‌، امروز ما می‌توانیم از شهرری به‌عنوان یک شهر با هویت یاد کنیم.

*موضوعیت قیام ۱۸دی ماه  را باید در ذهن مردم تکرار کنیم

سیداحمد صفوی شهردار منطقه ۲۰ نیز در این میزگرد تخصصی اظهار کرد:  ما باید همواره در این مسیر باشیم و بتوانیم از این دستاوردهای بزرگ و باعظمت صیانت کنیم، وقایعی متمایزتر نسبت به وقایع دیگر داریم، ۱۸ دی نقطه عطف است و این واقعه با شهادت ۴ نفر از عزیزان به یاد ما مانده است.

صفوی گفت: بزرگداشت آن ایام در این ایام و تاریخ خاص می‌تواند یادآور مبارزات مردم ولایی ری باشد، اهتمام به برگزاری این‌گونه مراسم‌ها می‌تواند به شکل برجسته‌تری انجام باشد.

وی اذعان داشت: ما در شهرداری منطقه ۲۰ در طی سال یادواره‌های شهدایی که برگزار می‌شود، همکاری لازم را برای برگزاری داشته‌ایم. توفیق خدمت‌گزاری به خانواده شهدا به همراه سایر نهادها به ویژه بنیاد شهید را داشته‌ایم.

شهردار منطقه ۲۰ با بیان غبارروبی مزار شهدا در  ۱۸ دی ماه عنوان کرد: بعدازظهر نیز با حضور اقشار مختلف و سخنرانی حجت‌الاسلام قمی درخدمت مردم هستیم‌. از هر پیشنهادی که بتواند به برگزاری بهتر مراسم کمک کند، استقبال می‌کنیم.

او می‌گوید: موضوعیت ۱۸دی ماه  را باید در ذهن مردم تکرار کنیم و در طرح مشترک باید به نمادسازی روی بیاوریم و به وسیله این نماد، یاد ۱۸ دی را زنده نگه داریم.

*باید دبیرخانه ۱۸دی ایجاد شود

حسین نصرالله رئیس بنیاد شهید شهرستان ری با بیان اینکه هر شهری در بحث فرهنگ ایثار و شهادت حتما نمادی دارد، گفت: شهرری مثل بسیاری از شهرستان‌های دیگر درگیر انقلاب بوده و ۱۸ دی نیز مصداق بارز آن است.

وی افزود: حتما باید در سطح شهرستان به صورت ملی به ۱۸ دی نگاه و از آن برای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استفاده کنیم. برای این کار نیز باید مبانی اعتقادی و راه شهدا را به مردم معرفی کنیم.

رئیس بنیاد شهید ری ادامه داد: مسئولان هم به اندازه خودشان برای مردم شهرستان برنامه هایی داشته‌اند. البته با فراز و فرودهایی همراه بوده و باعث شده تا رضایت ما دست‌اندرکاران را هم جلب نکند.

نصرالله بیان کرد: پررنگ شدن قیام ۱۸دی راهش این نیست که یک هفته قبل از این روز حرکت کنیم بلکه باید دبیرخانه دائمی داشته باشد و مسئول دبیرخانه برنامه ها را پیگیری و با برگزاری جلسات متداوم فعالیت کند.

وی با بیان اینکه همه ادارات مسئولین باید در این خصوص دغدغه داشته باشند، گفت: باید سعی کنیم کوتاهی ها را جبران کنیم و برای این کار دبیرخانه ۱۸دی باید از ادارات نظارت داشته باشد.

رئیس بنیاد شهید ری تصریح کرد: از برنامه های دیگری که برای این روز می توان انجام داد، ساختن مستند و همچنین تهیه زندگینامه این ۴شهید بصورت کتابچه است و همچنین مرکز فرهنگی مناسبی را به نام شهدای پیشگامان انقلاب نامگذاری کنیم که این کار مساعدت همه مسئولان را می طلبد.

*۱۸دی به عنوان فرهنگ انقلابی مردم ری به نسل جوان منقل شود

محسن سبزعلی از شاهدان واقعه ۱۸ دی و لیدرهای این قیام است که برادرش قاسم سبزعلی در این حرکت به شهادت رسید. از وی می خواهیم تا ماجرای قیام ۱۸دی را تشریح کند.

سبزعلی با بیان اینکه حرکت ۱۸ دی در ادامه تظاهرات های شهرری بود، اظهار داشت: در دی‌ماه چندین بار تظاهرات شکل گرفت که گاهی از صحن حضرت عبدالعظیم (ع) شروع می‌شد و گاهی هم به صحن ختم می‌شد تا اینکه جلسه مشترک روحانیت مبارز شهرری با عده‌ای از انقلابیون تشکیل و مقرر شد یک راهپیمایی باشکوه در روز ۱۸ دی‌ که عزای عمومی اعلام شده بود، برگزار شود.

وی با بیان اینکه با همه برادرانم در تظاهرات شرکت می کردیم، گفت: روز ۱۸ دی از ساعت ۹صبح در صحن حرم جمع شدیم که پس از سخنرانی و شعار دادن حرکت کردیم و قرار بود با عبور از میدان شهرری تا سراه ورامین به حرکت خود ادامه دهیم که در میدان شهرری با ممانعت نیروهای رژیم تغییر مسیر داده و به سمت خیابان ۲۴متری رفتیم.

سبزعلی ادامه داد:  نیروهای گارد و ساواکی مستقر در آرامگاه رضاخان نیز آمدند و در ابتدا فقط شلیک هوایی می کردند و هیچ کسی تیر نخورده بود اما به قدری ازدحام زیاد بود که مردم به هنگام فرار دچار آسیب و جرح می شدند. درکنار بلوار نرده هایی وجود داشت که بیش از ۵۰نفر در برخورد با این نرده ها زخمی شدند. اما دقایقی بعد به سمت مردم تیراندازی کردند.

وی در خصوص شهادت برادرش بیان کرد: یک سرباز اسلحه کلاشینکف داشت و مامور کلت کمری داشت. مامور به سرباز گفت که شلیک کند ولی سرباز شلیک نکرد. مامور اسلحه را از سرباز گرفت و خودش به سوی قاسم که از قبل نشانه گیری کرده بود و تحت نظر داشت شلیک کرد. برادرم تیر خورد و همانجا گفت که “من شهید می شوم به برادرانم بگویید از طرف من پای امام را ببوسند”.

سبزعلی گفت: برادرم و تعدادی از مجروحان به بیمارستان فیروزآبادی منتقل شدند. سه نفر همان روز شهید شد و یک نفر پس از یک روز بستری به شهادت رسید.

وی خواستار توجه بیشتر مسئولان به قیام ۱۸دی شد و گفت: ۱۸دی یک نماد انقلابی برای مردم ری که حرکتی ملی بوده است و باید به عنوان یک فرهنگ انقلابی به نسل جوان منتقل شود.

قیام ۱۸ دی شهرری منجر به شهادت چهار نفر از مبارزان با نام‌های قاسم سبزعلی، عباس ملکی، اصغر طرق‌رودی و علی کوهی‌نژاد شد که شهدای پیشگامان انقلاب هستند.

انتهای پیام/

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top

ارسال دیدگاه

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تهران نیوز در وب منتشر خواهد شد
free geoip