هم اکنون عضو کانال تلگرام تهران نیوز شوید
شناسه خبر:308058

آذر ۱۴, ۱۳۹۶ و ۸:۴۷ ق.ظ

کارشناس فلسفه ادیان در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

آمارهای جهانی نشان از گرایش مردم دنیا به اسلام دارد

کارشناس فلسفه ادیان گفت: با توجه به شاخص‌های توسعه در دنیا مانند باسوادی، دسترسی به رسانه‌ها و اطلاعات، فناوری، ارتباطات و مقایسه پیشرفت جوامع اسلام با مناطق دیگر سبب رشد جمعیت مسلمان شده است.

هوشنگ عزیزپور، کارشناس فلسفه ادیان در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی شبکه خبری تهران نیوز ، با اشاره به این‌که امروزه فلسفه دین، یکی از فعال‌ترین حوزه‌های پژوهشی فلسفی است، اظهار داشت: فلسفه دین، نظام‌ها و اعتقادات دینی، پدیده‌های اصلی تجربه دینی، مراسم عبادی و اندیشه‌هایی که این نظام عقیدتی بر آن پایبند هستند را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

وی با بیان این‌که فلسفه وسیله‌ای برای آموزش دین نیست، گفت: فلسفه دینی می‌کوشد تا همه ادیان را مورد تحلیل مفهومی قرار دهد و  همچنین به بررسی مفاهیمی مانند خدا، عبادت، تکلیف اخلاقی و حیات ابدی می‌پردازد.

کارشناس فلسفه ادیان در ارتباط با آمار ادیان در دنیا عنوان کرد: با توجه به اینکه بیش از هفت میلیارد انسان در این کره خاکی زندگی می‌کنند حدود ۷۰ درصد از آن‌ها دین‌دارند که مسیحیت با ۳۳ درصد، ۲۲ درصد اسلام و ۱۴ درصد هندو بیش‌ترین طرفدار را به خود اختصاص دادند.

وی افزود: روزبه‌روز به تعداد آمار دین‌داران جهان اضافه می‌شود و بعید به نظر می‌رسد با وجود تبلیغات زیاد گروه‌های بی‌دین، دین‌داری در حال تضعیف باشد درصورتی‌که باید پذیرفت که اعتقادات مردم به ادیان سنتی و شیوه تبلیغ سنتی کاهش پیدا کرده است.

عزیزپور بیان داشت: جوانان بیشتر به دین‌داری فردی تمایل دارند تا دیدگاه سنتی، چرا که شیوه دین‌داری سنتی برای آن‌ها قابل پذیرش نیست و سؤالات آنان پاسخ داده نمی‌شود.

وی وضعیت دین اسلام را این‌گونه تشریح کرد: با توجه به آمار جمعیتی مردم دنیا در ادیان مختلف، سهم مسلمانان از گذشته تاکنون رو به رشد است و سهم مسیحیان و بودائی‌ها طی ۵۰ سال گذشته تا کنون سیر نزولی به خود پیدا کرده است.

این کارشناس گسترش شاخص‌های توسعه را از عوامل مهم در رشد اسلام دانست و اذعان داشت: با توجه به شاخص‌های توسعه در دنیا مانند باسوادی، دسترسی به رسانه‌ها و اطلاعات، فناوری، ارتباطات و مقایسه پیشرفت جوامع اسلام با مناطق دیگر باعث رشد جمعیت مسلمان شده است.

عزیزپور با اشاره به این‌که جمعیت شیعیان طی ۵۰ سال گذشته دو برابر شده است، خاطرنشان کرد: از لحاظ آماری حدوداً ۱۵ الی ۲۰ درصد از جامعه مسلمان را شیعیان تشکیل می‌دهند که در ۵۰ سال گذشته از ۱۵۰ میلیون نفر ب ۳۰۰ میلیون نفر رسیده‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به مشکلاتی که گروه‌های تکفیری با حمایت آمریکا، اسرائیل و عربستان در منطقه داشتند حقانیت و عقلانیت شیعه برای پیروان دین اسلام بهتر مشخص شده که امیدواریم در آینده وضعیت بهتری در جهان اسلام پیدا کنیم.

این کارشناس به پدیده کورش و باستان‌گرایی اشاره کرد و گفت: این موضوع در ایران مسئله جدیدی نیست و دوران قبل از انقلاب حکومت پهلوی نیز بر روی آن کار می‌کرد اما با ظهور انقلاب اسلامی این مسئله کم‌رنگ شد این در حالی است که نباید منکر هویت و عملکرد اجداد و نیاکانمان باشیم؛ اگر درگذشته حاکمانی بودند و کارهای درست و نادرست انجام دادند جزو تاریخ و هویت ایران است و نمی‌توان آن را از یاد برد اما این موضوع دلیلی نمی‌شود که وحدت و یکپارچگی ملت ایران را با شعار باستان‌گرایی از بین ببریم.

عزیزپور به آیات قرآن مبنی بر این‌که اسلام تکمیل کننده ادیان قبل از خود است اشاره کرد و افزود: در دنیا  باید یک دین واحد و الهی وجود داشته باشد تا مردم به راه راست و درست هدایت شوند، کورش نه پیامبر بود و نه دین جدیدی آورده که مردم بخواهند به پیروی از آن بپردازند.

انتهای متن/*

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top

ارسال دیدگاه

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تهران نیوز در وب منتشر خواهد شد
free geoip