هم اکنون عضو کانال تلگرام تهران نیوز شوید
شناسه خبر:291415

مهر ۲۹, ۱۳۹۶ و ۱۱:۲۸ ق.ظ

دبیر اجرایی اندیشکده سمن‌ها در گفت‌وگو با «تهران نیوز»:

تهران شاهد احیای بافت سنتی در سبک زندگی شهری خواهد بود

دبیر اجرایی اندیشکده سمن‌ها گفت: یکی از کارهای اجرایی اندیشکده سمن‌ها، احیای بافت سنتی در سبک زندگی شهری می‌باشد که با توجه به صنعتی شدن سبک زندگی و فعالیت‌های ماشینی، به فراموشی سپرده شده است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ؛ سازمان‌های مردم نهاد (سمن)، نظام پنهان ارتقای سلامت جامعه هستند. این سازمان‌های داوطلب، مستقل از دولت بوده و در عین غیرانتفاعی بودن، در خدمت مردم هستند و به همین دلیل، صدای مردم نامیده می‌شوند. سمن‌ها، نماد و واسط مشارکت مردم هستند و مشارکت مردم نیز یکی از بازوهای اصلی ارتقای سلامت، کاهش فقر و بی‌عدالتی در سلامت جوامع است. این گزارش، با هدف بررسی نقش و عملکرد سازمان‌های غیردولتی ایرانی در تامین، حفظ و ارتقای سلامت جامعه ایران، برای طراحی الگوی تعامل سازمان‌های غیردولتی با بخش متولی سلامت در دولت ارائه می‌شود.

از دیدگاه سمن‌ها، میزان رضایت و موفقیت در مداخلات آموزشی و ارایه خدمات درمانی، پیشگیری و مشاوره ای بیشتر از مداخلات حمایت طلبی مربوط به حاکمیت (کار با دولت، مشارکت در روندهای قانونی و قضایی) بوده است و این نتیجه ضمن این‌که قابلیت‌های سمن‌ها را در ارایه خدمات آموزشی و مشاوره‌ای نشان می‌دهد، به تصمیم گیرندگان بخش عمومی (دولت) نیز هشدار می‌دهد که استفاده نکردن از ظرفیت نهفته و پنهان این سامانه‌ها، روند توسعه کشور را کند می‌کند.

بیشترین منبع درآمد مالی سازمان‌های مردم نهاد، کمک‌های مردمی و خیریه و سپس دولت بوده است و اغلب باور دارند که «حمایت مالی دولت از سمن‌ها به‌صورت ردیف بودجه اختصاصی» لازم است.

با این که سمن‌ها از مجموع فعالیت‌ها و نقش‌های حمایتی خود، توانمندسازی، مشارکت جامعه هدف و حمایت طلبی بیش از سایر موارد، موفقیت داشته‌اند، اما تلاش برای تقویت بیش از پیش این توانمندی‌ها و همچنین روش‌های دیده‌بانی، تحقیق و شبکه‌سازی سمن‌ها، در دست یافتن به پیامدها و اثرات برنامه‌ها کمک می‌کنند.

نداشتن برنامه راهبردی در ۳۵ درصد از سمن‌ها، هشداری برای کاهش اعتبار سمن‌ها در جامعه است، چراکه داشتن برنامه نشان از تعهد اعضای هیات موسس و مدیره برای خدمات رسانی به گروه هدف است. ضمن این‌که خود برنامه برای آگاهی از اقدامات آتی سمن، برای تامین کنندگان منبع مالی کمک کننده است. منابع مالی محدود، ارتباط ناکافی سازمان‌های غیردولتی با دولت و باور ضعیف دولت از نقش سمن‌ها، سه مانع اصلی اعلام شده از سمن‌های مورد مطالعه بوده است. ضروری بودن ارتباط با دولت به اعتقاد اغلب سمن‌ها و کمی رضایت از تعامل فعلی با دولت، الزام بازنگری در این اعتماد را ایجاب می‌کند.

محمدنژاد، دبیر اجرایی اندیشکده سمن‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اجتماعی شبکه خبری تهران نیوز اظهار داشت: یکی از کارهای اجرایی اندیشکده سمن‌ها، احیای بافت سنتی در سبک زندگی شهری می‌باشد که با توجه به صنعتی شدن سبک زندگی و فعالیت‌های ماشینی، به فراموشی سپرده شده است.

وی با بیان این‌که با سرد شدن روابط اجتماعی، انگیزه نوع دوستی و محبت در شهر تهران کم‌رنگ شده است، گفت: این یک آسیب جدی می‌باشد که مردم شهر کمتر می‌خندند و درحل مشکلات یکدیگر وارد نمی‌شوند و با گذشت این رویه شهر تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ و صنعتی به جامعه‌ای تبدیل خواهیم شد که مانند ربات کارکرده تمام لطافت‌های زندگی را فراموش خواهیم کرد.

محمدنژاد افزود: به امید خدا شاهد اجرای برنامه‌ای در آینده هستیم که در حال حاضر فعالیت‌های زیر ساختی آن همچون موضوعات علمی آن را آغاز کرده‌ایم و در حال بررسی تبعات مثبت و منفی آن هستیم که اگر به خواست خدا اجرایی شد بتوانیم بهترین داشته‌ها را برای مردم محله ایجاد کنیم.

دبیر اجرایی اندیشکده سمن‌ها با اشاره به این‌که این طرح به طور آزمایشی است بیان داشت: با کمک برخی از سازمان‌های مردم نهاد در محله یوسف‌آباد قابل اجرا می‌باشد که پس از انجام فرایند پژوهشی و علمی و اخذ مجوزهای لازم از مراجع صاحب نظر شروع به کار میدانی خواهیم کرد.

وی افزود: این طرح دارای ۲ فاز اجرایی است، در فاز اول که هم اکنون مشغول آن هستیم  پژوهش و نیازسنجی پروژه می‌باشد و فاز دوم طرح پس از اخذ مجوزهای لازم از نهادهای مربوطه جذب سرمایه‌های اجتماعی را به‌صورت مردم محلی و اماکن عمومی آغاز می‌کنیم، نخستین فاز اجرایی طرح، اقدام به جمع آوری اطلاعات از ظرفیت‌ها و پتانسیل شرکای اجتماعی که توسط فعالان اجتماعی (به‌ویژه بانوان خانه‌دار) محلات یوسف‌آباد، امیرآباد شمالی و محله‌های مجاور است.

محمدنژاد در پایان خاطرنشان کرد: با برگزاری سلسه نشست‌های دورهمی برای مردم محله یوسف‌آباد و ایجاد اعتماد بین مردم یک محله با یکدیگر و همچنین با نیروهای سازمانی و سایر شرکای اجتماعی ذی‌نفع در یک محله خواهان آن هستیم که یک‌دیگر را از ظرفیت هم با خبر کنیم و در انتها بتوانیم برای تمام ساکنان و تشکیل‌دهندگان ساختار خرد محلی فرصتی ایجاد کنیم که هم محلی‌های خود را بشناسند و در سایه تعاملی سازنده و همدلانه با ایجاد عرق و تعلق محله‌ای فعالیت‌های مثبت و اثرگذاری را در تمام حوزه‌ها در کوچکترین ساختار شهری رقم بزنیم و همچنین امیدواریم که این امر سبب ایجاد حس امنیت، خودباوری، افزایش اعتماد عمومی، امید و زمینه ساز نشاط اجتماعی شود.

آنچه مطرح می‌باشد این است که این سبک فعالیت‌ها در جامعه کم رنگ شده و اکثر سازمان‌های مردم نهاد خیریه هستن و جای تعجب دارد با وجود این همه خیریه چرا باز مشکلات اجتماعی داریم. ایجاد روحیه پیمانکاری در سازمان‌های مردم نهاد سبب کاهش اعتماد عمومی و سرمایه‌های اجتماعی می‌شود. امید داریم در شورای شهر پنجم جلوی برخی از بنگاه‌های اجتماعی که از جنس خیریه و اغلب پیمانکار هستند گرفته شود و فعالیت‌های مردمی و دانشجویی جایگزین آن شود.

انتهای پیام/

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top

ارسال دیدگاه

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تهران نیوز در وب منتشر خواهد شد
free geoip