هم اکنون عضو کانال تلگرام تهران نیوز شوید

در پی استمرار بوی متعفن و مشمئزکننده فاضلاب در ناحیه صنعتی قدیم فیروزکوه ، با طرح شکایت از سوی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مدیرعامل آن به دادگاه فراخوانده شد.

به گزارش سرویس اجتماعی آفتاب ری، “رضا کرمی” رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه در گفت وگو با دیمه نیوز، در این زمینه اظهارکرد: با توجه به صنایع فعال در این شهرک و آلودگی‏های ناشی از فعالیت آنها، وجود تصفیه‏ خانه در آن از ضروریات است.

وی گفت: تصفیه خانه این شهرک صنعتی با گنجایش فقط ۲۰۰ متر مکعب پاسخگوی نیازها نیست و با توجه به الزامات زیست محیطی و فعالیت حدود ۶۰ واحد صنعتی در آن، نیازمند تصفیه خانه ای با حداقل سه هزار متر مکعب گنجایش است.

کرمی افزود: هم اینک فاضلاب های صنعتی و شیمیایی این مجموعه به خارج از فضای تصفیه خانه و در زمین های اطراف رها سازی می شود که بوی تعفن مشمئز کننده ای را در منطقه پراکنده است.

وی یادآور شد: برخی صنایع و کارخانجات این ناحیه صنعتی از وجود چاه های جاذب در مجموعه های خود برای دفع فاضلاب های انسانی و در برخی موارد فاضلاب های صنعتی تولیدی خود بهره مندند که خود خطری برای منطقه است.

رییس اداره محیط زیست فیروزکوه ادامه داد: با طرح شکایت از سوی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان، پرونده این ناحیه صنعتی مجدداً در دادگاه مطرح شده است.

وی بیان کرد: هم اینک مقرر شده تا کارشناس دادگستری با بررسی موضوع، میزان قصور پیمانکار طرح، شهرداری و یا شهرک صنعتی را در این زمینه مشخص کند.

گزارش دیمه نیوز حاکی است؛ بیشتر فاضلاب این ناحیه صنعتی وارد حوضچه های خاکی اطراف می شود که آلودگی آب های سطحی و زیرسطحی را در پی داشته و ادامه این روند حتی آلودگی رودخانه “حبله رود” و فاجعه ای زیست محیطی را در منطقه به دنبال خواهد داشت.

انتشار بوی بسیار نامطبوع و مشمئزکننده از محل تصفیه‏ خانه این شهرک، رانندگان و مسافران خودروهای عبوری و کارکنان، کارمندان و کارگرانی که در مناطق اطراف مشغول به کار و فعالیت هستند را با آزار و اذیت مواجه ساخته و موجبات ناخرسندی آنان را در حین انجام کار رقم زده است.

ادامه روند کنونی، موجبات آلودگی شدید آب، خاک و هوا را در منطقه فراهم می‏سازد که تهدیدی بسیار جدی برای محیط زیست و عامل به خطر افتادن سلامت شهروندان و بخصوص ساکنان روستای “لاسم چشمه” در نزدیکی آن است.

از تعویض و جابه‏جایی پیاپی مدیران این شهرک به عنوان یکی از عوامل اصلی به نتیجه نرسیدن اخطارها نام برده می‏شود.

طی هفته های گذشته نیز به دلیل رعایت نکردن ضوابط زیست محیطی ۲۳ واحد تولیدی، صنعتی و کشاورزی شامل ۹ واحد مرغداری، ۹ واحد پرورش ماهی، ۲ واحد معدنی، ۲ واحد دامداری و یک واحد صنعتی بخش “ارجمند” شهرستان فیروزکوه اخطار کتبی دریافت کردند.

انتهای پیام/م

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top

ارسال دیدگاه

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تهران نیوز در وب منتشر خواهد شد
free geoip