هم اکنون عضو کانال تلگرام تهران نیوز شوید
شناسه خبر:326067

دی ۲۰, ۱۳۹۶ و ۱:۲۷ ب.ظ

بودجه ۹۷ مشکلات اقتصادی را فراموش کرد

اگرچه حذف یارانه‌بگیران می‌تواند تصمیم درستی برای یک اقتصاد باشد، اما سوالی که تاکنون در میان عامه مردم مطرح بوده، این است که آیا پول‌هایی که با حذف یارانه‌بگیران کسب می‌شود، واقعا صرف اشتغالزایی خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، بودجه سال آینده اواسط آذر ماه تقدیم مجلس شد؛ بودجه‌ای که تاکنون حرف و حدیث‌های بسیاری به‌دنبال داشته و واکنش‌های مختلفی شنیده شده است. از یک طرف، افزایش قیمت حامل‌های انرژی موجی از نگرانی را در جامعه ایجاد کرد و از طرف دیگر، حذف یارانه‌بگیران.

به گزارش افکارنیوز، اگرچه حذف یارانه‌بگیران می‌تواند تصمیم درستی برای یک اقتصاد باشد، اما سوالی که تاکنون در میان عامه مردم مطرح بوده، این است که آیا پول‌هایی که با حذف یارانه‌بگیران کسب می‌شود، واقعا همان‌طور که دولت گفته است، صرف اشتغالزایی خواهد شد.

در این میان، موضوعی که مطرح است، این‌که اقتصاد ایران در حالی به استقبال بودجه سال ۱۳۹۷ می‌رود که متغیرهای اصلی اقتصاد کلان تصویر به نسبت قابل قبولی از وضعیت نشان می‌دهند. رشد اقتصادی حدود ۴٫۱ درصد برای سال ۱۳۹۶ پیش‌بینی می‌شود، نرخ تورم حدود ۱۰٫۵ درصد برآورد می‌شود که با تجربه اقتصاد ایران قابل قبول تلقی می‌شود. نرخ ارز با وجود تلاطم ماه‌های اخیر، در این سال‌ها وضعیت به‌نسبت باثباتی داشته و انتظار تداوم آن در سال ۱۳۹۶ می‌رود و اگرچه همچنان تعداد بیکاران و جمعیت غیرفعال زیاد است، اما روند اشتغالزایی براساس آمارهای موجود بهبود نشان می‌دهد.

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، در پس این ظاهر به نسبت آراسته، وجود مشکلات حاد و مزمنی نظیر وضعیت نظام بانکی، صندوق‌های بازنشستگی، کسری بودجه و انباشت تصاعدی بدهی‌های عمومی، بیکاری جوانان تحصیلکرده، کاهش درآمد حقیقی خانوارها، محیط‌زیست و… نشان می‌دهد که تداوم وضعیت موجود دشوار و توجه عاجل به این موضوعات دارای اهمیت کلیدی است.

بودجه سال ۱۳۹۷ بیشتر از آنکه معطوف به مسائل مذکور باشد، به نوعی در خودماندگی گرفتار شده است، به نحوی که از وجوه مختلف بودجه این‌گونه استنباط می‌شود که تامین منابع مالی لازم برای تامین کسری و انجام هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر روح اصلی آن را شکل می‌دهد.

استفاده گسترده از منابع صندوق توسعه ملی، کاهش افراد دریافت‌کننده یارانه، افزایش قیمت حامل‌های انرژی، تامین منابع از طریق انتشار اوراق تعهدزا و تعدیل نرخ ارز ضمنی بودجه ازجمله رویکردهای بودجه برای این منظور بوده است. این در حالی است که این منابع برای بودجه پایدار نیستند و مشخص نیست با تداوم وضعیت فعلی هزینه‌های عمومی، در سنوات آتی چگونه قرار است هزینه‌های مذکور تامین مالی شود.

در کل، با توجه به شرایط فعلی اقتصاد ایران و ویژگی‌های بودجه سال ۱۳۹۷ انتظار می‌رود رشد اقتصادی به حدود ۳ درصد و نرخ تورم به حدود ۱۱٫۵ درصد برسد. در صورت افزایش قیمت حامل‌های انرژی برآورد می‌شود ۲٫۸ درصد به نرخ تورم اضافه شود. از نظر بازار ارز نیز مشروط به عدم وقوع شوک‌های ناشی از عوامل خارج از حوزه اقتصاد ثبات نسبی این بازار در سال آتی مورد انتظار است و متوسط نرخ ۴۳۰۰ – ۴۴۵۰ تومان برای فصل زمستان سال ۱۳۹۷ برآورد می‌شود.

منبع:افکار نیوز 

انتهای پیام/*

ا/۴۴۴

برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
Top

ارسال دیدگاه

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تهران نیوز در وب منتشر خواهد شد
free geoip